Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tvärred/Vegby FC TVFC Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tvärred/Vegby FC TVFC Senior.
TVFC Senior
Följ oss för uppdateringar
UT-manarna hade inte en chans mot UIFKs starka lag, man fick se sig besegrade med 4-0.
Men våra killar tillhörde de klart bästa i UT-manarlaget, nu gick priset som bästa talang till Redvägs Fabian Johansson som också slet på bra.
Kanske är våra ögon färgade, men Alex gjorde en rad av fina räddningar och gjorde ensam att det inte blev mer mål i första halvlek och borde fått priset som bäste talang.
Anton visade på stabilt spel och gjorde vad han kunde för att styra försvaret både i tal och spel, en helgjuten insats.
Vi hade även en "egen" talang i UIFK, Kristoffer Johansson fick äntligen speltid i UIFKs A-lag, han visade att han borde få mer chanser att visa att han är en spelare för UIFKs A-lag.
Alex och Anton får ladda om batterierna igen, redan nu på fredag är det derby mot Södra Ving.
Koffe får hoppas att han visade tillräckligt för att "få" en chans i blåsvarts A-lag, det är han värd.
| Hässleholmen BK C (hemma) | 25 maj, 00:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Valtorps IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| Hössna/Timmele U (borta) | 1 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera