Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tvärred/Vegby FC TVFC Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tvärred/Vegby FC TVFC Senior.
TVFC Senior
Följ oss för uppdateringar
TVFC-Hestrafors IF 1-4 (1-1)
Mål: Jonathan Frilander
DM-äventyret tog slut mot div 3 laget Hestrafors, men det var vi som började matchen klart bäst. Vi var pigga och sprang mycket och det tog bara 6 minuter så satt bollen i gästernas mål, Jesper Levinsson tog sig förbi gubbe på vänsterkanten och sköt ett skott som målvakten inte kunde hålla och på returen höll sig Jonatan Frilander framme och forcerade in bollen i mål.
Vi fortsatte med ett bra spel, försvaret spelade stabilt och Hestrafors kom inte fram i någon som helst farlighet. Vi var på väg igenom några gånger men sista passningen hittade inte fram.
Efter ca 35 minuter så började gästerna komma igång allt mer, samtidigt så kroknade några av våra spelare och vi kunde inte hålla uppe pressen vilket gjorde att vi kom ut våra positioner allt som oftast. De kom i våg efter våg mot vårt mål men vi lyckades stoppa nästan alla försök till mål.
I matchen 44 minut kom Hestrafors runt på högerkanten och fick till ett fint inlägg som hittade en framrusande spelare klädd i grönt, ett perfekt inlägg och ett perfekt avslut gjorde att ställningen var 1-1 efter första 45.
I andra blev matchen till en början rätt jämn, men efter ett litet tag satte de lite högre press på oss vilket gjorde att vi fick problem. Hestrafors höjde tempot och visade att det är skillnad på div 3 och div 5.
Men det var på våra misstag de gjorde sina mål, 1-2 fick en spelare traska rakt igen ett passivt mittfällt och försvar och bara skjuta in bollen i mål utan chans för Alex.
1-3 kom på en frispark som kanske inte var helt otagbar och 1-4 kom på en misstänkt offside. Alex räddar friläget men på något sätt sparkar han bollen ur händerna på Alex och Hestraspelaren kan slå in returen.
Där grinade oturen oss i ansiktet gånger två, först offside och sedan en ursparkad boll ur händerna på Alex. Men bättre lag har ofta de små marginalerna på sin sida i svårbedömda situationer.
Vi är helt klart nöjda med vår insats, Hestrafors blev det bättre laget ju längre matchen led. Men så länge vi orkade sätta pressen och ge varandra understöd så hade gästerna svårt att hitta igenom vårt kompakta försvar, kul att få mäta krafterna med ett så bra motstånd som vi fick idag.
Vi gratulerar Hestrafors till segern och önskar dem lycka till under 2013 både i DM och i seriespelet.
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Valtorps IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| Hössna/Timmele U (borta) | 1 jun, 19:00 |
| Träning | 2 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera