Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tosteberga-Nymölla IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tosteberga-Nymölla IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
En på förhand på pappret tuff match och vi fick slita hårt för segern.
Vi börjar matchen väldigt bra och redan efter 18 minuter hade vi redan skapat fyra målchanser.Stundtals i första halvlek spelar vi precis den fotboll jag vill med bra presspel och stort bollinnehav med varierat och bra passningsspel.Vi
är dominanta stora delar av första halvlek och leder fullt rättvist i paus med 0-2,men vi hade lägen för fler mål.
Andra halvlek känns det som att vi blir fega och vågar inte fortsätta och vi låter Vinslöv ta över initiativet som är det bättre laget i andra halvlek,men vi krigar matchen igenom och vinner 3 viktiga poäng.
Vi tar steg i rätt riktning tycker jag för varje match som går och nu gäller det att fortsätta jobba hårt i veckan och absolut inte känna någon form av nöjdhet,konstaterar Hampus.
På lördag är det dags för match igen,då vi möter Vittskövle på Åsvalla kl.13.00.Lite inför mötet kommer under veckan.
| Edenryds IF (borta) | 21 feb, 12:00 |
| Jämshögs IF (hemma) | 13 mar, 19:00 |
| Asarums IF (hemma) | 21 mar, 13:00 |
| BK Union (hemma) | 28 mar, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera