Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torpa IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torpa IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Urshult-TIF 0-4 (0-0)
0-1 (51) Noel Kinell Westerberg (ass Jakob Rosholm)
0-2 (58) Elis Martinsson (ass Linus Strömgren)
0-3 (73) Linus Strömgren (ass Murtaza Nazari)
0-4 (84) Albert Axelsson Wiesel (ass Shahram Moradi)
Domare: Rafal Posnik, Lagan
Laget:
Marcus Bengtsson
Albert Axelsson Wiesel, Hugo Nilsson, Elis Martinsson, Oliver Fredriksson
Murtaza Nazari, Ludvig Carlsson
Filip Gustafsson, Andreé Balczar, Billy Svenske
Noel Kinell Westerberg
Avb: Jakob Rosholm, Linus Strömgren, Shahram Moradi, Gustav Nilsson
Bra andra halvlek gav klar seger.
Inte så ofta vi får pricka av en arena som vi aldrig spelat på tidigare men Urdavallen i Urshult är nu avklarad och vi kan vända hem med tre härliga poäng i säcken.
Inledningen var lite trevande från båda håll och man kände på varandra. Det var hemmalaget som hade de första chanserna med två distansskott som debutanten i målet Marcus Bengtsson fick tippa till hörnor. På den andra blev det farligt då bollen rullade på ribban innan den gick ut. Torpa var riktigt nära mål i 13:e minuten när Noel var först på en retur men skottet tog i ribban. Hemmalagets offensiv mattades och spelet blev jämnare. TIF hade flera bra lägen till kontringar men slarvade en del med passningsspelet. En bra möjlighet hade Andreé i 40:e men mv gjorde en fin räddning på skottet. Urshult spelade mycket långa bollar men vårt välsamlade försvar agerade bra och vann mycket bollar i luften. En okej första halvlek men det skulle bli bättre.
Ett byte i paus när Jakob ersatte Albert. Torpa startade betydligt bättre i andra och utdelningen kom redan efter 6 minuter. Jakob spelade in bollen från vänstersidan och i straffområdet kunde Noel vända bort sin mittback och skottet satt perfekt i bortre krysset. Strax efter hade Jakob ett skott som mv räddade. Nytt byte i 57:e när Linus kom in (han hann inte till matchstart) han ersatte Andreé. Bytet gav utdelning redan efter två minuter när Linus sprang igenom och frispelade en framrusande Elis Martinsson som skarvade in 2-0. Matchens vackraste mål. Torpa spelade allt bättre när regnet började falla medan Urshult mattades rejält. Nya byten och fick in pigga ben. Ett löpstarkt Torpa tog över rejält när Urshult tröttnade. Det gav utdelning när Murre slog en fin passning i 73:e, bollen hittade fram till Linus Strömgren som rullade in bollen i fritt läge. Matchen var avgjord men Torpa ville ha mer. Albert kom in igen sista kvarten och även han skulle komma med i målprotokollet. I 85:e minuten föll 4-0. En total upprullning där till slut Shahrams pass hittade fram till en helt ren Albert som bara hade att styra in bollen från nära håll. Sista chansen hade Urshult men i fritt läge gick bollen över. Torpa gör en riktigt bra andra halvlek, spelar effektivt och sätter chanserna. En bra bortamatch som vi vinner rättvist. En riktig lagseger där alla bidrog. Extra plus till debutanten Marcus Bengtsson i målet, en bra backlinje där Albert och Elis fick göra mål och Oliver gör åter en fin match. Mitten tar vi över rejält i andra, Ludvig och Murre jobbade över stora ytor. Offensiven blev starkare i andra och våra avbytare gör fina inhopp. Längsta bortamatchen är avklarad och vi tar en ny trepoängare. Efter Rydaholm, som dragit ifrån, är det jämt och vi ligger med i racet om kvalplatsen. Ny match nästa torsdag när Virestad kommer till Skogsängen.
Stort tack till alla som åkte 20 mil ToR för att stötta det röda gänget!
| Virestads IF (hemma) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Virestads IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Liatorp-Eneryda (hemma) | 14 jun, 17:00 |
| Träning | 15 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera