Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torpa IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torpa IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
TIF-Reftele 4-1 (1-0)
1-0 (16) Johan Brorsson
1-1 (51) John Svensson (straff)
2-1 (72) Johan Brorsson (ass Martin Hedvåg)
3-1 (83) Linus Strömgren (ass Martin Hedvåg)
4-1 (89) Martin Hedvåg (ass Linus Strömgren)
Matchens lirare TIF: Johan Brorsson
Reftele: Johan Lundmark
TIF:s krigare: Johan Palm
Domare: Innocent Mazimpaka, Värnamo
Laget:
Samuel Eliasson
Erik Karlsson, Joel Andersson, Johannes Eliasson
Sam Dada, Johan Palm, Joel Lööf, William Nilsbeck
Gustaf Karlsman
Johan Brorsson, Linus Strömgren
Avb: Murre Nazari, Martin Brorsson, Mattias Lööv, Martin Hedvåg, Ludvig Karlsson
Proppen ur sista kvarten!
Torpa avslutade på bästa sätt och kunde till slut ta en stabil seger.
Det bliv riktigt höstväder när det stundtals regnade rejält och planen blev svårspelad. Johan hade vaskat om rejält i startelvan, för att alla skulle få speltid, vilket är viktigt inför stundande kval.
Inledningen blev ganska avvaktande och båda lagen rullade mycket boll i respektive backlinje. Reftele hade kanske mest boll men Torpa var giftiga i sina omställningar. Alltid lika farlige Johan Brorsson var igenom i 9:e minuten men mv gjorde en fin parad och räddade till hörna. Nu skulle han ändå få utdelning i 16:e minuten. Johan vann en duell med en mittback, rundade målvakten och kyligt rullade han in ledningsmålet. Reftele hade en del chanser men vårt försvarsspel var bra och b la några farliga hörnor nickade Johan Palm bort. Runt minut 30 hade Erik Karlsson en nick i stolpen efter en hörna och i anfallet efter var Johan Brorsson ytterst när att göra 2-0. Vi spelade väl inte på topp men kunde ändå gå till halvtidsledning med 1-0.
Reftele inledde klart bäst i andra och vi var tillbaka pressade. Man hade en boll inne i 47:e men målet blev bortdömt för offside. Torpa borde ökat på ledningen några minuter senare men i ett bra anfall rullade Johan B bollen utanför. Direkt efter tilldömdes Reftele en straff när ny inbytte Ludvig Karlsson enligt domaren fick en boll på handen, men enligt Ludvig täckte han inlägget med kroppen, och kvitteringen var ett faktum. Torpa gillade inte domslutet men man blev taggade av den tveksamma bedömningen. Hemmalaget gjorde fyra byten runt minut 60, och det skulle ge resultat. Man började ta över och både Johan B och William hade fina lägen att ge TIF ett ledningsmål. Det skulle till slut komma i 72:a minuten. Med en snygg skarvning av Martin Hedvåg blev Johan Brorsson helt ren, åter rundade han målvakten och placerade in 2-1. Sista kvarten gick helt i hemmalagets favör och man skulle göra två mål till. I 83:e minuten kom matchens snyggaste mål. Martin Hedvåg och Linus Strömgren hade ett vackert väggspel och i fritt läge avslutade Linus på bästa sätt. Martin skulle även hinna med att göra 4-1 i 89:e minuten. Denna gång spelade Linus fram och från ca 20 meter kunde Martin skruva in ett fint skott precis under ribban. Det blev matchens sista mål och Torpa kunde ta ännu en seger. Den satt långt inne men forceringen sista kvarten var riktigt bra. En stabil insats av laget men inget toppspel. Samuel var bra i målet och den nykomponerade trebackslinjen med Erik, Joel A och Johannes jobbade hårt. På mitten hade vi det litet svårt med passningsspelet i vätan men Johan Palm är alltid en klippa och vann massor av dueller. Vår anfallsduo gör tre mål och får klart godkänt. Den starka bänken blev avgörande, där främst Martin Hedvåg gör ett vasst inhopp och hann med 1+2 på sina 30 minuter. Reftele var bra i 70 minuter med hängde inte med när hemmalaget gjorde en rejäl slutforcering. Tre nya poäng in på kontot och en fin tredjeplats när serien är färdigspelad.
Nu ser vi fram mot ett spännande kval och under måndagen kommer får vi veta vilket motståndet blir.
| Strömsnäsbruks IF (borta) | 17 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Rydaholms GoIF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Guddarps IF (hemma) | 24 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera