Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torpa IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torpa IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
TIF-Peking 0-2 (0-2)
0-1 (9)
0-2 (21)
Matchens lirare TIF: Martin Hedvåg
Peking: Zeljko Stajcic
TIF:s krigare: Sam Dada
Domare: Glenn Bastholm, Taberg
Laget:
Samuel Eliasson
Joel Andersson, Axel Palm, Mattias Lööv
Martin Hedvåg, Johan Palm, Murre Nazari, Ludvig Karlsson
Joel Lööf
Johan Brorsson, Linus Strömgren
Avb: William Nilsbeck, Johannes Eliasson, Sam Dada, Erik Karlsson, Oskar Johansson (mv)
Torpa blev nollade mot Peking.
Segersviten tog slut när FC Peking vann med 2-0 i dagens match. Trots siffrorna gör vi ingen dålig match utan krigade hårt i 90 minuter. Som så ofta avgörs matcherna i båda straffområden och där var Peking lite vassare.
Inledningen var helt jämn och båda lagen kände på varandra. Misstag skulle bli avgörande och vi gjorde ett rejält sådant redan i 9:e minuten. Hemmalaget missade att få undan ett inspel och från nära håll stöttes bollen i mål. Direkt efter målet hade vi tre fina lägen inom fem minuter. Joel Lööf hade ett bra distansskott, Johan Brorsson var igenom två gånger där det var en målvaktsräddning och ett skott utanför. Torpa gick för en kvittering och därför kom 0-2 i 21:a minuten som en överraskning. Vi blev riktigt passiva i eget straffområde och lite väl enkelt kunde en av skyttekungarna, Sasa Dobric, placera in bollen. Blytungt, men Peking var effektiva. Torpa ägde sista kvarten och man bara väntade på ett mål. Vi skapade en mängd hörnor och borde verkligen fått in någon boll. Joel Andersson hade ett bra avslut men mv gjorde en jätteräddning i 43:e minuten. I samma minut fick Joel Lööf halvlekens bästa chans. Efter en bra upprullning satt hans skott i underribban och bollen kunde rensas undan. 0-2 i paus var missvisande efter chanser och spel men man måste ta vara på lägena.
Ett byte direkt efter paus när William Nilsbeck ersatte Joel Lööf. Torpa försökte ta sig fram, främst på högersidan men ett väl samlat försvar fick undan de flesta inspelen. Torpa fortsatte att byta för att förändra matchbilden men vi hade svårt att skapa chanser. Ju längre matchen led backade Peking hem och Torpa fick allt svårare att spela sig igenom ett lag som var väl samlat. Man var dock farliga i sina kontringar och kunde stängt matchen när man hade två frilägen. Peking var riktigt tröttkörda men spelade uppoffrande och vi fick inget gratis. Det var helt enkelt inte vår dag och bollen ville inte in. Peking spelade smart och efter tidig ledning spelade man på målövertaget. Hade vi tagit ledningen kunde matchbilden blivit en annan men Peking är väldigt skickliga på att spela när man leder. Torpas arbetsinsats var bra men vi måste ta vara på våra chanser på ett bättre sätt. Lite svårt att hitta några som stod ut men Johan Palm är alltid bra. Martin Hedvåg bra ju mer han hade bollen. Av avbytarna gjorde Sam Dada en fin insats. Vi får jobba vidare och hoppas på nya poäng när Västboås gästar oss på lördag.
| Strömsnäsbruks IF (borta) | 17 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Rydaholms GoIF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Guddarps IF (hemma) | 24 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera