Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torpa IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torpa IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
TIF-Kånna 4-0 (1-0)
1-0 (19) Johan Brorsson (ass Martin Hedvåg)
2-0 (51) Axel Palm ( ass Johan Palm)
3-0 (53) Martin Hedvåg (ass Johan Brorsson)
4-0 (80) Martin Brorsson (ass Sam Dada)
Matchens lirare TIF: Johan Brorsson
Kånna: Jamal Ahmad Adan Abdi
TIF:s krigare: Andreé Balczar
Domare: Alen Catovic, Bredaryd
Laget:
Samuel Eliasson
Joel Andersson, Axel Palm, Mattias Lööv
Martin Hedvåg, Johan Palm, Murre Nazari, Sam Dada
Andreé Balczar
Johan Brorsson, Linus Strömgren
Avb: Johannes Eliasson, Martin Brorsson, Hannes Keynemo, Andreas Palm, Oskar Johansson (mv)
Sjunde raka!
Att vinna på beställning är aldrig lätt. 4-0 låter enkelt men Kånna bjöd upp till en bra kamp i kvällens derby på Skogsängen. Man krigade förtjänstfullt och speciellt i första halvlek var man med i matchen.
Torpa hade ett visst spelövertag i inledningen men spelade lite slarvigt och slog bort många avgörande pass. Ofta tog anfallen slut utanför Kånnas straffområde och ett samlat försvar avväpnade oftast hemmalaget. Bollen var i mål i 8:e minuten men Johan Brorsson blev avvinkad för offside. Det skulle dröja ytterligare 10 minuter innan 1-0 var ett faktum. På en fin djupledsboll från Martin Hedvåg sprintade Johan Brorsson loss och kallt rullade han ledningsmålet. Efter målet blev vi lite bekväma och slavade med passningsspelet. Kånna stack upp i farliga kontringar och hade ett friläge som Samuel kom ut bra på och räddade skottet till hörna. Man hade även ett avslut från kanten som smet precis utanför. Även Torpa hade en del chanser men Kånna spelade uppoffrande och täckte ett par skottlägen. Kraven är höga på Torpa och både spelare och publik hade nog väntat sig bättre spel från hemmalagets sida. Kånna var överraskande bra och vi skall vara nöjda med att gå till pausledning med 1-0.
Johan fick höja rösten i paus och det märktes direkt i andra att det blev mer skärpa i TIF. Spelet blev snabbare och man tog över matchen. Utdelningen skulle komma i 51:a minuten. På en vänsterhörna från Martin nickade Johan Palm fram till broder Axel och på hans nick var målvakten chanslös. Hemmalaget trummade på och 3-0 skulle falla två minuter senare. På ett snabbt anfall kom Johan Brorsson loss på högersidan. Inspelet var perfekt och från nära håll kastade sig Martin Hedvåg fram och styrde in bollen. Blytungt för Kånna och matchen kändes avgjord. Torpa hade full kontroll på spelet och när Kånna tröttnade efter hand var det mest en fråga hur mycket det skulle bli. Hemmalaget bytte friskt och det var pigga ben som kom in. Man öste på offensivt och hade några bra chanser att öka på ledningen. Vi fick vänta till 80:e minuten innan 4-0 skulle falla. Åter ett bra anfall på högersidan. Sam Dada slet sig loss och på hans fina inspel mötte Martin Brorsson direkt på ett tillslag och bollen satt säkert i mål. Martins första mål i a-laget och vår yngste spelare fick sätta spiken. Det var riktigt nära ett mål till men Linus skott hanns upp på mållinjen och rensades undan i 89:e minuten. Inga tilläggsminuter utan matchen var över efter 90. Vi vinner på nytt och efter en bra andra halvlek blev det klara siffror. Torpa gör några fina mål och när vi för sjätte matchen i rad håller nollan kan man inte vara annat än nöjd. Vi spelar tillräckligt starkt för att vinna men Kånna var bättre än på länge och krigare bra så länge man orkade. Torpa gör en stabil laginsats och defensivt måste alla åter få beröm för att vi inte släpper in mål. Åter är väl Axel och Johan Palm kandidater för veckans lag men även Johan Brorsson är värd en plats då han hela tiden är på hugget längst fram. Andreé är klart på gång och blev matchens krigare. Övriga lyfter sig rejält i andra och som vanligt har vi en stark bänk som var spelsugna. En stor derbypublik var säkert nöjda (om man håller på Torpa) och kommer nog att åka till Guddarp när det vankas hett derby nästa fredag. Vi firar i kväll och i morgon när det är 60 års fest. Sedan är det full laddning mot ett glödhett derby på Kämpevallen.
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Rydaholms GoIF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Guddarps IF (hemma) | 24 maj, 17:00 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera