Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torpa IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torpa IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
TIF-Ryssby 2-0 (1-0)
1-0 (39) Oliver Fredriksson (ass Martin Hedvåg)
2-0 (72) Sam Dada
Matchens lirare TIF: Oliver Fredriksson
Ryssby: Martin Karlsson
TIF:s krigare: Joel Lööf
Domare: Maja Nyberg, Lidhult
Laget:
Samuel Eliasson
Joel Andersson, Axel Palm, Ludvig Karlsson
Martin Hedvåg, Johan Palm, Joel Lööf, Oliver Fredriksson
Andreé Balczar
Gustaf Karlsman, Linus Strömgren
Avb: Murre Nazari, Sam Dada, Johannes Eliasson, Mattias Lööv, Martin Brorsson
Derbyvinst för Torpa.
Att vinna matcher när man på förhand är klar favorit, är aldrig lätt. Torpa fick slita för segern men till slut var det inget snack om saken. Matchen blev snarlik vår matchen och vi hade återigen svårt att få hål på ett defensivt Ryssby.
Torpa tog redan i inledningen ett klart grepp om matchen och spelet var förlagt till Ryssbys planhalva. Man dominerade stort och efter hand började man även skapa chanser. Första läget kom i 15:e minuten när Johan Palm nickade över på en högerhörna. Bra chans hade Andreé Balczar lite senare men fri rann bollen ifrån honom. Ännu bättre chans hade Martin Hedvåg i 22:a men i bra läge kunde målvakten rädda med en fotparad. Tyvärr blev Andreé skadad i 24:e och Murre Nazari fick ersätta. Torpa trummade på och nära ledning var det i 32:a men åter räddade mv ett bra skott , denna gång från Gustaf Karlsman. Linus Strömgren kom igenom på högersidan några minuter senare men fri rullade han bollen utanför. Till slut kunde inte Ryssby stå emot utan i 39:e föll 1-0. Martin vände bort sin back på högersidan och hans inlägg med vänstern gick över mv och vid bortre stolpen dök Oliver Fredriksson upp och skallade in ledningsmålet. Klart rättvist då TIF dominerade stort. Man borde gjort ett par mål till men fick nöja sig med 1-0 i paus.
Ryssby flyttade upp en aning i inledningen av andra och hade en bra frispark i 50:e som Samuel fick tänja sig på. 2-0 var nära i 57:e när Gustaf Karlsman prickade stolpen med ett skott från strafflinjen. Minuten senare bjöd vi på ett friläge med Axel kunde bryta i sista stund. Vi fortsatte att trycka på och riktigt nära var det i 61:a men åter satt ett skott i stolpen, denna gång från Oliver. Torpa gjorde tre byten med 20-25 minuter kvar för att få in friska ben. Det gav effekt och på Sam Dadas första bollkontakt satt 2-0. På en frispark från Murre lyckades inte Ryssby rensa tillräckligt utan Sam kunde från nära håll stöta in bollen. Matchen kändes avgjord och ett tröttkört Ryssby orkade inte få till någon offensiv. Torpa kunde enkelt spela av matchen och det hände inte mycket sista kvarten. Åter en stabil insats och vi vinner hemma, senast var det mot Forsheda den 12/5. Vi har en hög lägsta nivå och krigar som alltid hårt i 90 minuter. Samuel får hålla nollan, Axel bra i backlinjen, på mitten gör Joel Lööf sin bästa match i Torpadräkten, bra kantspel igen av Martin och löp starke Oliver. Anfallarna skapar mycket men fick inte bollen i dagens match. Av en duktig bänk märktes Sams fina inhopp mest. Ryssby kämpade hårt och bör hålla sig kvar men i dagens match var man numret för litet. Det blev en juste match och en duktig domare i Maja Nyberg behövde inte dela ut några varningar. Tyvärr fick vi nya skador på Andreé och Murre. Dessa är definitivt borta när vi möter Strömsnäsbruk borta i vårens sista match på onsdag.
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Rydaholms GoIF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Guddarps IF (hemma) | 24 maj, 17:00 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera