Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IBC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IBC.
Timrå IBC
Följ oss för uppdateringar
Fjärde adventshelgen bjöd på flera framgångar för våra lag. Här på klubbsidan kan ni läsa om herrlagets sköna seger mot RIG Umeå IBF. Vårt damlag tar julledigt i serieledning efter en övertygande seger på bortaplan i söndags.
Våra ungdomslag har också presterat riktigt bra. Beskedet som träder ikraft den 23 december om skärpta regleringar för att minska smittspridningen har dock grusat planerna på cupspel under jullovet. Även om besvikelsen är stor nu hoppas vi på cupspel längre fram under säsongen.
De nya föreskrifterna, råden och rekommendationerna innebär för vår förening, som nämnts, att cupspel och läger ställs in eller skjuts på framtiden.
Matchspel kan fortsätta men med ett skärpt regelverk. I vår förening har vi redan implementerat kontroll av vaccinationsbevis vid alla matcharrangemang. Detta är nu, jämte ett förtydligande om att endast sittande åskådare tillåts, ett krav från våra myndigheter redan vid 20 åskådare. Det känns bra att vi har detta på plats.
Timrå IBC följer, givetvis, den information som kommer från myndigheter och idrottsrörelsen. Vi kommer att, så långt det är möjligt och säkert, ge våra spelare möjlighet till träning och matchspel. Emellertid är vi, inte minst av erfarenhet, medvetna om att förutsättningarna kan ändras och nya begränsningar bli nödvändiga. Vi gör vårt bästa för att stödja föreningens ledare kring detta och uppdaterar våra interna rutiner vid behov.
Vi hoppas att alla spelare, ledare och familjer i vår förening får en riktigt fin julhelg.
Hälsningar
Jerker, Kristofer, Christer, Tony, Victoria och Pär – d.v.s. Styrelsen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera