Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tandsbyns FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tandsbyns FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vinst i seriegenrepet för Tandsbyn med 5-2 mot Ås!
Igår lirade vi mot Ås på arenan som genrep inför seriepremiären som är på tisdag.. Syftet var att få en match som skapade lite självförtroende och mål, vilket vi lyckades med!
Redan från start satte vi in en hög press och lät inte Ås hålla bollen länge, utan vi fick styra och ställa på planen precis så som vi vill. Dock så spelade vi lite trångt emellanåt och behövde hitta det långa spelet oftare.
Vi behöver hota mer med våra löpningar i djupet och med passningarna för att tvinga motståndarna längre ner i banan.
Men vi kom fortfarande till flertalet målchanser och efter dryga kvarten kom 1-0 efter en väldigt fint anfall längs vår för dagen framgångsrika högerkant där Krille hittar in till Petter i andravågen som enkelt rullar in bollen vid bortre stolpen, väldigt snyggt!
2-0 kommer av bara farten på straff när vi återigen tar oss runt på högerkanten och Petter rivs ner i straffområdet, Edvin rullar säkert in bollen vid högerstolpen.
Högerkanten levererar återigen när Amar tar en fin löpning in i straffområdet från sin vänsterkant och enkelt kan rulla in 3-0 på en fin passning genom straffområdet. Första halvlek var bra för vårt anfallsspel och ytterbackarna kunde kliva uppåt precis som vi pratat om, dock testades vi knappt i försvarsspelet.
Andra halvlek började med att vi fortsatte i samma stil som första och 4-0 kom efter att Petter snurrat runt lite på vänsterkanten och slagit en bra boll längs backen in till Krille som petade in bollen med tån. Efter 4-0 slappnar vi tyvärr av och tar inte jobbet i defensiven, Ås tillåts för första gången etablera spel och om vi inte tar jobbet skapas målchanser bakåt vilket Ås gjorde, 2 snabba mål som endast beror på vår inställning tyvärr. Dock var deras 4-2 mål en riktig pärla!
Efter Ås både mål rycker vi upp oss igen med energi från våra inhoppare och i slutet rakar Maq in 5-2 i efterdyningarna av ett fint anfall.
Sammantaget är jag nöjd med matchen, vi genomför en grymt bra första halvlek där vi spelar på ett bra sätt, dock måste vi hota ännu mer i djupet som tidigare nämnt när våra mittfältare blir rättvända.
Extra plus går till Petter och Krille som låg bakom mycket av det offensiva spelet samt Fredde som med sitt slit gör livet surt för backlinjen i Ås. Nu är det bara att ladda om för träning torsdag i Brunflo kl 19 och söndag på arenan kl 19.30. Sen är det PREMIÄR på tisdag mot IFK 2, definitivt tuffare motstånd väntar då!
Jonas, Tony, Frippe.
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Offerdals IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 24 maj, 17:30 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera