Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Juniorlag herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Juniorlag herrar.
Juniorlag herrar
Följ oss för uppdateringar
Alla som tränar, mer eller mindre, på onsdagarna har verkligen förbättrat sin kondition. Igår gjorde vi uppföljningar på löpning på tid och i stort sett alla hade förbättrat sina tider på c:a 300 meters löpning med 2-4 sekunder, kanonbra jobbat!! De som inte varit nere på onsdagarna men som inte har något förhinder typ innebandyspel, bör nog snabba sig på att komma ner nu om man skall ha någon plats i startelvan om två månader! De som tränat alla gånger, vilket är ungefär hälften av laget, kommer bokstavligen springa ifrån er andra annars.
När det gäller fotbollsträning utomhus så har den stränga vintern gjort att jag ännu inte fått loss någon vettig grustid i stan, jag hoppas dock att en sådan kommer under mars. Fram till dess kör vi på onsdagar och söndagar som vi gjort hittills.
Hälsningar Sten
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera