Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Inför kvällens match hade vi fått en hel del återbud, det var spelare som var bortresta, skadade, jobbade eller var sjuka. Trots detta hade vi ändå "nöjet" att ställa över några spelare då det var 19 anmälda till spel. Bosniska har startat serien väldigt bra och har ett bra lag, vi visste ungefär hur vi skulle spela och gjorde det också bra, speciellt i första halvlek då vi rättvist hade en 1-0 ledning som väl i sanningens namn borde varit större. Vi hade två jättelägen som normalt sett blir mål men en storspelande BSK målis och lite otur med halka i gräset i sista momentet gjorde att vi fick äntra omklädningsrummet med bara en ettmålsledning.
I andra kom BSK ut och tog över kommandot efter ett tidigt kvitteringsmål på nick. Sedan var det definitivt de som var det bättre laget och vi trodde nog i båda båsen att vi skulle få gå hem med en pinne vardera, men så i slutet med kanske 6-7 minuter kvar får vi lite för mycket stress i eget straffområde. Bollen spelar flipper lite fram och tillbaka, en luftspark gör att de får mer eller midre öppet mål och så var det mål förstås.
Vi på sidan tycker att trots förlust gör vi en riktigt bra match, frågan är om inte första halvlek kan jämföras med den första mot Arboga i premiäromgången men inte heller då fick vi den utdelning vi var värda. Alla sexton spelade idag, det behövdes då det började trampas luft lite här och där i andra halvlek. Agge och Klas gör båda sina kanske bästa matcher för säsongen, Kalle gör målet och skapar lägen för ytterligare två med fina inspel och Hendel sliter på mitten ihop med Garside och Lampan som var oväntat pigg efter att ha varit skadad en tid. Robin längst bak ska vi inte glömma som gjorde några storstilade räddningar i andra halvlek.
Fotboll är inte allt här i världen, vi kommer komma tillbaka på söndag med några resenärer tillbaka och jag är helt övertygad om att vi vinner med samma inställning som idag!
Just ja, ibland klagar vi på domartrion av olika skäl, idag ska vi berömma dem! Bästa domarinsatsen vi haft i år med en domare som tillät lagen göra upp om det och höll en hög men jämn nivå matchen igenom.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera