Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Dagens match mot Bosniska slutade med en rättvis bortaseger för BSK. Oscar i målet var bäst i vårt lag och ändå blev det 0-4 och det säger väl en hel del. Impotens kan ju vara av flera slag och idag var vi verkligen impotenta i sista tredjedelen på motståndarnas planhalva. När vi sen har få spelare att tillgå så blir det också svårt för oss på sidan att göra förändringar som kan ändra en matchbild, vi försökte med att lyfta upp Simpe på topp sista femton och spela med en trebackslinje. Även om vi fick mer anfall på det sättet så släppte vi dock två bakåt då vi chansade lite och däremellan gjorde Oscar 2-3 högkvalificerade räddningar som länge höll oss kvar i matchen.
Summa summarum så krävs det mer av oss på onsdag och kommande lördag om vi ska ge oss chansen att fixa nytt kontrakt, det börjar bli dags nu att vi tillsammans bestämmer oss för att vara dedikerade uppgiften och att agera som ett lag och ställa upp som ett lag. Jag tror inte det finns några genvägar till framgång när det är 11 man i varje lag, det gäller att visa upp sig som en helhet, idag blev det periodvis väldigt mycket försök på individuell nivå och som tyvärr oftast inte lyckades. Nu tjurar vi inte över detta längre utan ser fram emot en spännande vecka där vi får tillbaka 3-4 spelare vilket kan behövas.
Bollarna idag;
3 bollar - Oscar. Kan inte göra ett dugg på målen, 3 av 4 är frilägen och däremellan gör han en handfull starka räddningar, länge gav det oss chansen att komma tillbaka i matchen men efter det tredje så dog den chansen.
2 bollar - Simpe. Börjar som mittback med Agge, båda är riktigt bra idag och ingen skugga ska falla över dem. Sista 15 som target högt upp och han vinner det mesta i luften men tyvärr får vi inte tag på andra bollarna speciellt ofta.
1 boll - Går till Gurra i stark konkurrens med övriga i fyrbackslinjen.
Avslutar med stort tack till Markus och Filmon som ställde upp på bänken men eftersom vi hade en spelare som inte kom fram i tid till matchstart spelade Markus en hel del och gjorde det bra.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera