Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Trots bara 10 egna spelare då vi saknade hela 6 startspelare, skadorna börjar bli många nu, och med tre inlånade Orrestaspelare gjorde vi ikväll en väldigt bra prestation sett över 90 minuter.
Den första halvtimmen är en av de bästa inledningarna vi haft i år och det var närmast ett under att vi inte ledde matchen med ett eller två mål då, men var inte målvakten bra i Irsta så träffade vi stolpen eller sköt strax utanför.... Sista kvarten av första kom Irsta igen starkt och då var det vi som fick freda oss, 0-0 i paus och det var vi inte riktigt nöjda med med tanke på den tydliga dominansen därute. Vi rullade boll bra och fyllde på med ytterbackar i anfallsspelet och vårdade bollen, något en oväntat bra gräsmatta gav oss chansen att få göra.
I paus var det inte så många direktiv att orda om, fortsätt på samma sätt så kommer ledningsmålet.
Irsta ville dock annat och på två ganska typiska missar av oss för det här året, såna som kan räknas in på oturskontot då vi både halkade med bollen och rensade rätt ut på en Irsta spelare så var det istället 2-0 till Irsta som kopplade ett rejält grepp om händelserna första kvarten. Men idag hade vi bestämt oss för att kämpa in i kaklet för poäng och när Sjölund kunde knoppa in 1-2 reduceringen på en fin hörna slagen av David så tog vi över initiativet igen.
Sista kvarten var det mest spel på Irstas planhalva även om deras kontringar var farliga några gånger. Sjölund hade en yttersida som målvakten sträckte ut och räddade precis innanför stolpen och Jocke J trixade bort mittförsvaret men fick inte till avslutet. Gurra fyllde på från högerbacken och sköt distinkt men bollen tog i burgaveln... Men till slut kunde de inte hålla emot längre utan i 87:e spelade Ludde, som debuterade för oss ikväll med två bra inhopp, bollen bakåt i central position till Garside som tog i för kung och fosterland. 2-2 klockrent och helt otagbart för keepern.
Summerar vi matchen kan vi bara säga att det var en mycket bättre prestation idag än vad vi förmått i flera andra matcher där vi mött sämre motstånd och ändå inte fått med oss poäng. Alla gjorde jättebra insatser, av orrestakillarna måste vi plussa extra för Tom Salovaara som spelade vårdat och moget och ofta tog sig ur situationer med bollen under kontroll.
Konkurrens om bollarna idag, vilket gläder två gamla tränare!
3 bollar - Gustav "Gurra" Odén får dessa för ett klockrent högerbacksspel och förmågan att lyfta laget med bra väggspel och löpningar på sin kant. Oftast tillsammans med...
2 bollar - Eric Hedlund. Gör sin bästa prestation för säsongen tycker vi, hotade motståndarförsvaret hela tiden från sin högerkant och hade det s k momentumet på sin back hela matchen.
1 boll - den går till vår slitvarg nummer ett på mitten, Sjölund, efter en lite tyngre start på säsongen så är det den "gamla vanliga" Sjölund vi ser idag, det lovar gott!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera