Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomelilla IF P-03/04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomelilla IF P-03/04.
P-03/04
Följ oss för uppdateringar
Hej
Summering från P04 i Bjärred gruppspel
Efter en härlig lång fredag med P-03 på Borgeby IP så var det tid för ytterligare en tidig samling. Klockan ringde 06:00 o solen sken in emellan persiennerna. Trots att vädret var kanon, molnfritt och en stor sol så var man tvungen att kasta på ett par extra böner i kaffet så man lyckas få igång kroppen.
Väl framme så drog vi oss emot plan 10 för att möta BK Höllviken
Tomelilla IF – BK Höllviken 4-1 (3-0)
1-0 kom i den 4:e minuten då vi kommer runt på vänsterkanten och spelar snett bakåt där vi kan trycka in bollen i öppet mål
2-0 kommer efter målvakten kommer ut och skall göra en rensning som hamnar hos vår spelare som kan lobbskjuta in bollen i öppet mål under minut 5
3-0 kommer när vi kommer på vår höger, friläge med målis och skjuter den i bortre stolpen
4-1 är väldigt likt 3-0 fast på vänsterkanten
Tomelilla IF- Borstahusens BK 10-1 (4-0)
Blev en behaglig match att titta på, vi rullade ut motståndarna med snyggt passningsspel, var en fröjd att se på.
Vi måste nämna vårt 3-0 mål, som hade blivit årets mål på Borgeby IP om det hade funnits pris för det!
Vår randige spelare löper in mot straffområdet och får bollen mot sig när deras målvakt skall rusa ut och täcka av så vår spelare inte kan vända upp.
Nu tar tifaren emot bollen med att han chippar bollen rakt upp ca halvmeter ryggen mot mål och har en utrusande målvakt mot sig samtidigt som att han touchar till den en sista gång när bollen är som högst och bollen går en härlig bollbana över målvakten. Skitsnyggt!!
Givetvis blev spelaren utbytt och fick känna publikens jubel!!
Åkarp-Tomelilla 3-5 (1-2)
Gruppfinal mot Åkarp, nu hade vi kunnat förlora och ändå vinna gruppen då Åkarp hade förlorat mot BK Höllviken.
Denna plan låg inbäddad med vindskydd runt hela planen och så hade vi avspark kl 12:05.
Redan på uppvärmningen kände man sig stenugnsbakad och pågarna sprang nästan med tungan ute. Vi körde på med täta byte för att inte tömma oss för mycket.
Spelade på bra och gick upp till 2-0 ledning ganska omgående och därefter kontrollerade matchen bra, Reducerade Åkarp så utökade vi ledningen på anfallet därpå.
Härligt pågar, nu var vi i A-slutspel och klara för åttondelsfinal mot Trollenäs.
Då vi fick lite vila inför åttondelen så hann vi titta på vår nästa motståndare.
Vi kunde konstatera att de var rödklädda och en mycket engagerad ledare med uttryck till sina spelare som att –LIGG INTE O BÖLA.
Personligen älskar jag att möta sådana lag med sådana ledare!
Fortsättning följer
//Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera