Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torsås GOIF Torsås/NorraTång
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torsås GOIF Torsås/NorraTång.
Torsås/NorraTång
Följ oss för uppdateringar
Torsås-Bergkvara 0-1 (0-0)
Tyvärr lyckades vi inte ta några poäng i denna viktiga första kvalmatch till div.4. Första halvleken präglades mest av kamp och båda lagen kände på varandra. Vi skapade några halvchanser men lyckades inte i sista tredjedelen av planen men försvarsmässigt hade vi bra koll på Berkvaras anfallsspelare. Vi vinner första halvlek på poäng.
Första kvarten av andra halvlek var vi inte alls med i matchen, vi förlorar närkamper, tappar positionsspel och vi fick mest inrikta oss på att slå ifrån oss. Berkvara var i detta läge bara ett stolpskott från ett ledningsmål. Efter denna period äger vi matchen totalt och det är ett konstant tryck mot Bergkvaras mål. Jimpa har ett snett-inåt-bakåt läge som avstyrs precis före mållinjen. Hannes har en bra nick tätt utanför och Björn har öppet mål med 10 min kvar plus att vi har ett kalabalikläge som mynnar ut i en ribbträff. Deras mål kom därför snöpligt när det endast återstod 30 s kvar trots att det är vi som har en frispark på halva plan som stressas iväg och Berkvara kontrar in 1-0. Detta var det sista som hände i matchen.
Sett över hela matchen var vi det bättre laget och vi har därför en god chans att ta tre poäng nästa lördag.
//Jocke C
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera