Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Team Kalix IBK Damer Div 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Team Kalix IBK Damer Div 1.
Damer Div 1
Följ oss för uppdateringar
Vinst hade ju givetvis smakat gott i denna drabbning mot Sunderbyn. MEN! - Vi gör en rejält bra insats som lag, vi har ett 1-3 underläge inför andra perioden där vi gör kanske den bästa perioden denna säsong, våra turbotoppar Elli och Ella lämnar motståndarna bakom sig gång på gång men Sunderbyns täta målvakt gör det svårt för oss att komma ikapp helt, och när vi pratar målvakt -våran SOFFE vilken match hon gör, räddningarna hon radar upp EN efter EN, är bara för sjuka. Känns bra att vi har en fin kamp om första spaden målvakterna emellan, Jimmie gör ju ett fantastiskt jobb med keeprarna! Starkt inhopp av Nellie i tredje perren med.
Nåväl, 2-3 har vi inför tredje perioden men två rejäla skitmål ska ställa till det för oss -retur och ett snabbt frislag. Oturligt bara! INGET ANNAT!
Men jobbet vi gör för varandra matchen igenom ska vi ta med oss, det är ett styrkebesked av dessa unga tjejer och man blir mäkta stolt över deras inställning.
Backspelet idag med Julia Bergström, Alva Nyström, Tove Winter & Maja Lindeholm känns rejält med hårt fysiskt spel och bra bolleveranser.
Matchens lirare : Maja Lindeholm, ruuuuuskigt välförtjänt -Majas känsla för spelet, att läsa situationer och spela med ett sånt lugn toppat av bollbehandlingen och passningsspelet är på en riktigt bra nivå!
Målen idag: Ella & Elli
Vi laddar om och nästa fredag ska vi vara full trupp utan sjukdomar som idag -då står Notviken vets för motståndet.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera