Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Triangelns IK Seniorlag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Triangelns IK Seniorlag Dam.
Seniorlag Dam
Följ oss för uppdateringar
…börjar redan nu!
Att titta tillbaka på säsongen 2013 kommer vi att göra under vår avslutsaktivitet i november. Preliminärt är denna aktivitet planerad till kvällen fredag 15 november. Då kommer det att bjudas på en sedvanlig tillbakablick på säsongen 2013 samt utdelning av ett antal hedrande priser. Givetvis kommer det också att bjudas på något gott att äta. Inbjudan kommer inom kort.
Redan måndagen 21 oktober kommer vi dock att genomföra ett kortare informationsmöte (19.00-20.00) efter träningen. Syftet med denna information är att tydligöra hur vi tränar i höst, vilka cuper vi skall spela i futsal, planera lite inför avslutningen i november, prata utrustning samt informera om det som redan nu är klart inför säsongen 2014.
I början av 2014 kommer vi sedan att genomföra en upptaktsträff då vi kickar igång vårsäsongen.
Träningar i höst - Sammanfattningsvis så kommer vi att fortsätta att träna under hela hösten. Vi kommer att sänka intensiteten på träningarna en aning och kommer att erbjuda en ”blandning” av träning utomhus (11-manna), inomhus (futsal) och styrketräning inomhus (funktionell träning). Minst två pass i veckan kommer vi att hålla igång. Detaljer kring träningarna går vi igenom på mötet den 21 oktober.
Övrigt värt att nämna nu är att vi skall delta i DM i futsal för seniorer lördagen den 23 november i Vilstahallen. Söndagen den 1 december skall vi även spela ICA Kvantum cup i Tunahallen.
Vi avslutar med att återigen gratulera United till platsen i 2014 års Damallsvenska!
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera