Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Triangelns IK Seniorlag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Triangelns IK Seniorlag Dam.
Seniorlag Dam
Följ oss för uppdateringar
Man skulle kunna tro att gårdagens datum var den 13:de. Fredagen den 13:de…
Nu var dock gårdagens datum den ”10” augusti så allt vad skrock heter kan vi lägga åt sidan. Inte desto mindre kan vi summera fredagen med förlust mot Nyköping BIS (2-0) och inbrott i damernas lokaler på Mesta IP.
Att vi förlorar matchen mot BIS är inte mycket att säga om. BIS var ett nummer större än oss och sett till antalet skapade målchanser så är resultatet rättvist även om vi kanske skulle kunna hanterat just de två situationer som ligger bakom målen aningen mer bestämt.
Vi gör med undantag för vår oförmåga att skapa målchanser åter igen en hyggligt bra mach. Spelet på mittfältet och vår förmåga att defensivt hantera en lite bättre motståndare ser som sagt hyggligt ut. Under andra halvlek spelar vi 0-0 trots att vi chansmässigt förlorar halvleken med uppskattningsvis 4-1. Mycket beroende på att Diana gör en bra match i målet.
Om man enkelt och snabbt analyserar den något haltande tabellen så styrker siffrorna ovanstående summering. Efter spelade 9 matcher så har vi släppt in 17 mål (1,9 mål/match) men bara gjort 8 mål (0,9 mål/match). Med 17 insläppta mål så kan vi konstatera att det bara är ett lag i serien som på lika många spelade matcher har släppt in färre mål (Åker har släppt in 15 mål).
Tänk "om"…
vi hade lyckats göra ett mål till i varje match så här långt in i serien. Det skulle ha inneburit 17 gjorda mål på 9 matcher. Leker vi med detta scenario så skulle teoretiskt 9 låtsasmål ha varit värda 10 poäng (ett mål till i varje match med ett oförändrat antal insläppta mål). Denna sifferlek skulle ha inneburit att vi efter 9 spelade matcher skulle ha haft 13 inspelade poäng och 17-17 i målskillnad.
En serietabell ljuger dock aldrig och ovanstående är inte verklighet. Resonemanget syftar bara till att belysa att vi inte är ”så långt borta” som det kan kännas när man läser tabellen.
Tänk "om inte"...
Tråkigare än allt ovanstående är dock torsdagsnattens inbrott i damernas lokaler på Mesta IP. Det är riktigt tungt att konstatera att några idioter kan förstöra, sno utrustning ifrån och jävlas så med en ideell verksamhet. Man blir bara trött.
Vi kan inte förändra serietabellen avseende spelade matcher och vi kan inte göra inbrottet ogjort. Det finns bara ett sätt att hantera ovanstående – titta framåt, knyta handen i fickan, ställa upp för varandra och komma igen.
/Ledarna
(Med anledning av inbrottet så utgår söndagens träning. Vi kommer istället att försöka städa upp och inventera efter inbrottet).
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera