Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töreboda IK F13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töreboda IK F13.
F13
Följ oss för uppdateringar
Från föräldramötet
Tyvärr har vi ingen frivillig ledare ännu men man är välkommen med förslag eller frågor vad detta inbär för ansvar.
Jag har erbjudit mig att fortsatt hjälpa till med det administrativa som är en stor del och även ha kontakten med motståndarlagen.
Alla matcher ligger på laget nu men vi kommer ändra flera som ligger samma dag 7-manna samt 9-manna och försöka flytta dessa till träningsdagar så inte helgerna blir fullsmockade.
Det blir 2 träningar i veckan och oftast 2 matcher i veckan.
Vi är nu anmälda till Bollis cup i Mariestad den 21/4 samt 26/4 - skickar kallelse redan inom några dagar och man kan räkna med heldagar.
Vi börjar förhoppningsvis med träning på konstgräs nästa vecka (15) tisdag och onsdag 17.00-18.00. Skickar kallelse när jag har fått klartecken.
Henrik och Thomas kommer fortsättningsvis träna tjejerna så mycket de kan men hör av sig i messengergruppen om de inte har möjlighet och då får vi andra föräldrar hjälpa till.
Töreboda IK har rekordmånga lag anmälda i år vilket är en superbra nyhet. Därmed blir det endast en cafeteriatid som vårat lag får ta hand om tisdag den 29/4. Då krävs 4 st till matchen 1,5 h innan matchstart (matchen börjar 18.45). Sedan bemannar vi cafeterian vid våra egna matcher. Räcker med en vuxen då vi endast plockar fram fika och brygger kaffe (man kan även rulla ut en vagn och ha försäljningen ute om vädret tillåter och man vill titta på matchen samtidigt.
Ev blir det lite arbete fördelat på samtliga lag gällande Festivalen. oklart vilka arbetsuppgifter och vilka tider, får veta mer efter den 8. April.
Träningstider på gräsplan från ca maj (beroende på om gräset är bra)
Måndagar 17-18.30
Onsdagar 18.30-20
Vi får vara beredda att stötta och hjälpa Thomas och Henrik på matcherna så tränaren aldrig står själv med truppen. Man kan behöva hjälpa vid skada, fylla på vattenflaskor, stötta tränarna och tjejerna m.m.
Svara på kallelser så fort som möjligt så vi inte behöver jaga.
På Klassfotbollen har vi fått chokladhjulet i uppdrag som tidigare år och som fördelas på oss föräldrar.
Alla lag fick även några företag att fråga sponsring till lotterierna till klassfotbollen.
Tyras mamma tog på sig Mimmis samt Töreboda Snickeri.
Signes mamma frågar pensionat prästgården.
Julias pappa frågar Moelven.
Olivias pappa frågar Källbergs.
Tack så länge för hjälpen!
Den 29/4 skall vinsterna lämnas in till klubbstugan mellan 17-18.30.
Påminner om det strax innan!
Bestämde även att det vore bra om mammor kan hjälpas åt att finnas i och utanför omklädningsrummet efter träning samt på match. Där kommer ju inte varken Henrik eller Thomas kunna vara och vi vill alla att tjejerna ska känna sig trygga med någon förälder i närheten. Särskilt bland tonårskillar och äldre som vistas i samma byggnad.
Förklara för våra barn att inga bilder får tas vid ombyte eller läggas ut på sociala medier och att vi aldrig lämnar någon ensam i omklädningsrummet och att vi har 30 min på oss med dusch efter träningsslut.
Jag kommer att göra en lista på vilken vecka man har ansvar för omklädningsrummet, cafeteria för hemmamatch, dammatchen, chokladhjulet. Går efter bokstavsordning. Kan man inte den veckan eller en viss dag får man byta sinsemellan.
Har skickat en länk om man vill beställa klubbkläder men har tyvärr inte fått någon provstege så man får ta kontakt med stadium om det finns möjlighet att prova kläder där.
Skövde KIK Svart (borta) | 1 jun, 15:00 |
Träning | 2 jun, 17:00 |
Mariestads BoIS FF Vit (borta) | 4 jun, 19:00 |
Jula BK (hemma) | 8 jun, 00:00 |
Träning | 9 jun, 17:00 |
![]() |
Ledare Viktig information |
27 maj | Bemanning Kanalfesten |
22 maj | TIK Ledartröjor/jackor |
14 maj | Spelschema Klassfotboll 2025 |
24 apr | 27000 kronor lite drygt |
Gokväll! Matchen 29/4 skulle passa oss väldigt bra att få våra ”åtagande” gjorda. Så både jag och Elin anmäler oss för den kvällen.
RapporteraSäkerligen inga problem att hjälpa till vid någon av våra matcher hemma när Alice är med.
Rapportera
Toppen, då kör vi på det Jocke. Två frivilliga till som har möjlighet då så är den dagen löst😊?
RapporteraRapportera
Hej! Jag kan också anmäla mig den 29/4 då jag inte har någon möjlighet att vara med på klassfotbollen.
RapporteraRapportera