Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Triangelns IK U17 Damjuniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Triangelns IK U17 Damjuniorer.
U17 Damjuniorer
Följ oss för uppdateringar
Under söndagsförmiddagen var Triangelns flickor 06/07 i Enstaberga utanför Nyköping och spelade 4 matcher. Vädret var lite regnigt och kallt men Oj vad spelet värmde!! I sina första "riktiga" matcher så kämpade tjejerna ner sitt motstånd 3 gånger om för att sen med trytande krafter och trots lika gott kämpande inte riktigt räcka till i den sista matchen. Stämningen på planen var fantastiskt god och avbytare hjälpte till att höja stämningen även vid sidan av planen. Tjejerna visade verkligen i dag att de både kan och de vill spela fotboll och framförallt, dessa tjejer har en fantastisk kämpaglöd.
Vill tacka Pehr och Fredrik för superba coachinsatser och alla medresta föräldrar för stöttning.
Nu ser vi glatt fram emot nästa sammandrag 31 maj och att vi har samma uppslutning av spelare, föräldrar och ledare.
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Bra kämpat!
RapporteraTack till alla föräldrar som stöttade och hjälpte till.
Rapportera
Det var grymt kul att få vara med och hjälper självklart till igen om det behövs och det passar. Tjejerna hade en härlig inställning, positiva, glada och gav aldrig upp. Det bådar gott för framtiden om de kan hänga i.
RapporteraRapportera