Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IK TIK05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IK TIK05.
TIK05
Följ oss för uppdateringar
Ny info fr Timrå IK;
Utskick från Jens Lindström
via Timrå IK
Nytt förhållningssätt för verksamheten
Regeringen har fattat beslut att begränsa sammankomster med mer än 500 personer. Utifrån detta beslut har Timrå IK tagit beslut att nästkommande hemmamatcher mot Vita Hästen 15/3 samt Södertälje SK 19/3 kommer att spelas utan åskådare med tomma läktare. Det är även beslutat att ställa in våra kvarvarande ungdomscuper samt deltagande i andra cuparrangemang.
Utöver detta så har Ishockeyförbunden i Region Norr beslutat att all serieverksamhet avslutas fr.o.m. idag 12 mars.
Detta innebär att vår dagliga verksamhet består av träningar i våra egna ishallar. Inga enskilda matcher såväl borta som hemma.
Tills att annat meddelas gäller följande för arbetsuppdrag.
- Från och med imorgon stänger vi Anton Lander Café.
- Arbetsuppgifter som ligger från och med imorgon 13 mars utgår.
- Power Break fortsätter som vanligt.
Varje åldersgrupp avgör själva hur man vill lägga upp närtiden och träningarna. Kom dock ihåg att meddela Thord.
Detta innebär att vi mer eller mindre avslutar säsongen här och nu. Det blir heller ingen gemensam avslutning för Timrå IK Ungdom. Vi förstår att det blir en snöplig avslutning på säsongen men det finns viktigare saker än ishockey och det viktiga är att vi i Timrå IK tar ansvar och motverkar smittspridning.
Tack för ett gott jobb denna säsong, glöm inte att tvätta händerna ofta och noga ;)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera