Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Trångfors IF Ungdomssektionen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Trångfors IF Ungdomssektionen.
Ungdomssektionen
Följ oss för uppdateringar
Obligatorisk utbildning imorgon för alla ledare som inte har någon tränarutbildning. Alla ledare som vill är välkomna om det är länge sen ni gick utbildning och ni vill lära er om de nya spelformerna.
Spelform 7mot7, kl 17:30-19:30
Spelform 9mot9, kl 19:30-21:30
Spelformerna 5mot5 och 3mot3 kommer senare på grund av bortfall på ledarsidan.
Om det känns som nyheten kommer sent så togs detta upp på senaste ungdomsmötet och min förhoppning är att det spridits i lagen av er representant samt att ni läst protokollet. :)
Välkomna!
Inga kommande aktiviteter
Var hålls utbildningen?
RapporteraRapportera
Forsgården
RapporteraRapportera
Gäller det lagledare, dvs vi som inte ansvarar för träningar och spelutveckling?
RapporteraRapportera
En tanke från mig - Jag vet ju inte vad som sas på senaste u-mötet men det är faktiskt jättebra om lagledarna också känner till formerna i Förbundets nya tänk. När det planeras för matcher så är det bra att veta tiderna. 3x15, 3x20 osv vilket bäddar för matchplaneringar. Storleken på planerna är ju olika så en lagledare som har lite koll på förutsättningarna inte bara underlättar planeringen utan ger trygghet i tränar- och föräldrarled
RapporteraRapportera
Hej Konrad! Är med på din tanke. Vi har dock en annan uppdelning i vårt lag där vi lagledare inte är så värst involverade kring spel och matcher, så därav min undring. Förstår dock att det ser olika ut i olika lag , nu vet du och även Jeanette hur vi resonerar (har mejlat henne). Vänliga hälsningar Sanna F08
RapporteraRapportera
Okej! Jag hade tänkt delta, har missat att man skulle anmäla det.
RapporteraRapportera