Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tjörns Handbollsklubb P12-13 (2012-2013)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tjörns Handbollsklubb P12-13 (2012-2013) .
P12-13 (2012-2013)
Följ oss för uppdateringar
Tack för att ni kom och frikostigt delade era tankar kring vår verksamhet! Det är tillsammans vi skapar bästa möjliga verksamhet för våra fina killar.
Jag kommer att skriva ihop minnesanteckningar från mötet och dela med er här på laget! Nedan kommer några reflektioner och sammanfattande kommentarer för att summera diskussionen som vi inte riktigt hann med på mötet igår.
Vi ledare utgår alltid från att vi ska ge varje spelare bästa möjlighet att utvecklas utifrån individuella behov och önskemål. Vi försöker skapa en inkluderande miljö där alla trivs och känner sig trygga. När vi lägger upp våra träningar försöker vi alltid att lyssna in önskemål från spelare. Handboll är en tekniks sport som kräver mycket nötning av grundläggande teknik för att kunna spela match på den nivå killar i vår ålder bör vara. Vi följer handbollsförbundets rekommendationer för vad och hur vi ska träna. Tre träningar i veckan (varav minimum 180 min handboll) + en timmes styrka/fysträning är det normala i vår ålder. Vi har ju inte en fystimme, utan fördelar den tiden på våra tre träningar för att få ihop 60 minuters fys totalt per vecka. Löpningen vi har lagt in på tisdagar är också i minsta laget vad som är rekommenderat för försäsongsträning, men det kompenserar vi med andra handbollsövningar, som inkluderar löpning.
Träningsupplägg och rekommendationer från förbundet är framtaget av experter på barnidrott, för att vi ska fostra skadefria handbollsspelare, som tycker att det är roligt att träna handboll.
Att spela match på träning förutsätter ju i princip att alla spelare deltar eftersom vi bara är 14 spelare i truppen. Fredagar är den träning, då vi har mest tid i stora hallen. Den träningen lämpar sig väldigt bra för både styrka/fys och matchspel. Som vi pratade om har vi tankar om pizzamys och sociala aktiviteter då och då, för att ge killarna chans att umgås. Vi vet ju från våra cuper att de trivs ihop och tycker om att hänga, något som vi vill uppmuntra. Eftersom det är flera som fortfarande spelar fotboll, väntar vi med första fredagsaktiviteten till oktober. Ni föräldrar får väldigt gärna stötta oss, delta och komma med förslag på roliga saker att göra, förutom pizza på Janos.
Så om ni peppar era killar att träna på fredagar, så gör vi vårt yttersta för att de ska ha kul:) Men självklart är det viktigt att ni peppar killarna att träna även tisdagar och torsdagar:)
Ni är alltid välkomna att höra av er med frågor och synpunkter!
Ha en trevlig helg!
Hälsningar
Ledarna
| Träning | 29 sep, 17:50 |
| Sista dag att betala deltagarkort skadevi | 30 sep, 18:00 |
| Träning | 1 okt, 16:30 |
| Träning | 2 okt, 18:00 |
| Träning | 6 okt, 17:50 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera