Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töreboda HF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töreboda HF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tredje matchen på fem dagar!
Imorgon kommer seriefyran Nässjö på besök till Töreshov. Återigen är det viktiga poäng på spel för oss. Vi vill klättra så högt upp som möjligt för att få bra utgångsläge efter jul. Efter vinsten i onsdags mot Gislaved så känner vi att ny energi har kommit in i truppen. Vi hoppas att kunna rida vidare på den vågen och komma igång rejält nu som lag. Vi justerar saker hela tiden för att hitta mer energi i laget. På matchen i fredags så provade vi att byta matchcoach till Henrik Blom-Kornblad. Henke som spelat ett flertal säsonger i THF är med och hjälper mig och Patrik som tränare och kommer hela tiden med smarta tips till spelarna. Henke har en energi som smittar av sig på spelarna och försöker att driva på dem hela tiden.
Läget i THF:
På skadelistan så hittar vi Chris Larsson och Markus Grönlind just nu. Vi har goda förhoppningar på att ha igång båda redan nu till veckan och det kan hända att någon dyker upp redan i laget imorgon. Grönlind har varit på is ett par gånger och kommer att vara på is mer under helgen. Han gå framåt hela tiden i sin rehab och är väldigt snart tillbaka i laget. Till matchen i fredags så saknade vi även Olle Larsson och Adam Eklund som just nu står på sjuklistan.
Nu tar vi tre nya hemmapoäng!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera