Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej allihop.
Nu är maj månad lagrad i minnet. Fyra onsdagar har vi tränat på i fotbollsglädjens tecken samt två helgpass.
Vi tycker oss se mängder av framsteg från alla barn, hoppas dem tycker det är lika kul som vi ledare. Maj månad avslutades med träningsmatch mot Nödinge, vilket var väldigt roligt.
Vi fortsätter med ungefär det upplägget vi haft sedan starten i mars/april. Börjar med samling och uppvärmningslek, sedan kör vi stationer där vi delar upp barnen i mindre grupper. Gemensam match samt avslutning med lek och samling. I stationerna fokuserar vi på mycket boll, koordination och match. Övningarna varierar ibland något, för att få lite variation och testa lite nytt. Vi upplever att detta upplägget fungerar väldigt bra.
Onsdag 30/6 kommer vi ha avslutning inför sommaruppehållet. Då bjuder vi på isglass. När vi drar igång efter hösten igen vet vi inte just nu men vi skickar ut info när vi vet detta.
Dem flesta föräldrar är bra på att svara på kallelserna, stort tack för det. Underlättar väldigt mycket för oss. Det finns några kvar som behöver tänka mer på att svara på kallelserna. Kolla så att du har appen laget.se och att notiserna är igång, om det skulle bero på detta. Fråga gärna oss ledare om ni önskar hjälp.
Allt gott
//Ledarna
| IF Ullern (Norge) (hemma) | 25 jan, 08:30 |
| Göteborgs Cup | 14 maj, 16:00 |
| Gothia Cup 2026 | 12 jul, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera