Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Förlust i omgång 13: Surte Vs Vardar/Makedonija (0-1)
Fredagens möte mellan Vardar/Makedonija och Surte slutade med hemmaseger, 1–0, efter ett straffmål i den första halvleken. Matchen präglades av ett jämnt spelinnehav inledningsvis, men där Surte stod för en mycket stark andra halvlek och var nära att kvittera vid flera tillfällen.
Första halvlek bjöd på chanser åt båda håll, där Surte var nära att ta ledningen med två skott i ribban. Vardar/Makedonija tilldömdes en straff i den 38:e minuten, vilken omsattes i mål och gav hemmalaget ledningen. Målet blev sedermera matchens enda.
I andra halvlek tog Surte över spelet helt och hållet. Laget skapade ett flertal klara målchanser men lyckades inte få in bollen bakom Vardar/Makedonijas målvakt, som stod för flera kvalificerade räddningar. Matchbilden var tydligt ensidig under de avslutande 45 minuterna, med ett konstant tryck från gästerna.
Vardar/Makedonija drog på sig flera gula kort under andra halvlek, till stor del på grund av upprepade fördröjningar av spelet.
Alekuriren:
För en mer objektiv matchanalys hänvisar vi till Per-Anders Klöversjö och vår lokaltidning Alekuriren. Läs artikeln här: ”Vi kommer aldrig ge upp drömmen om serieseger”
Nästa match:
Nu tar grabbarna uppehåll och är åter i spel den 15 Augusti. Vi ses där och då. Trevlig sommar på er!
Matchhändelser:
42', 1-0, straff
Träning | 4 aug, 18:30 |
Träning | 6 aug, 18:30 |
Träning | 11 aug, 18:30 |
Träning | 13 aug, 18:30 |
Lundby IF (hemma) | 15 aug, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera