Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Surte vs Kareby IS
En ny spännande utmaning för Surte står runt hörnet när man på fredagen, klockan 19:00, beger sig till bortaplan för att möta Kareby IS. Efter en imponerande seger förra veckan mot ett annat Kungälvslag är det nu en möjlighet att göra detsamma mot Kareby IS.
Kareby IS befinner sig precis som motståndarna förra veckan på den nedre delen av tabellen, närmare bestämt på tionde plats. De har åtta poäng att ta igen för att komma ikapp Surte, som för närvarande innehar den stabila åttonde platsen i tabellen. I det tidigare mötet mellan lagen var det Surte som drog det längsta strået och vann bekvämt hemma på Surte IP.
Inför denna match har vi haft nöjet att prata med tränaren Fredrik Hagelin, som är tillbaka efter semestern, för att få en inblick i lagets förberedelser och tankar inför morgondagens match:
Tjena Fredrik, hur är läget med dig efter semestern?
"Jo tack, den har varit kanon."
Vi har lirat två (eller 3?) matcher i din frånvaro, varav det blivit 2 förluster och 1 vinst, tankar? har gubbarna skött sig bra i din frånvaro?
"Svårt o säga eftersom jag inte sett matcherna såklart, men har fått kontinuerliga uppdateringar från Mitch och det har väl varit en blandad kompott som vanligt hahah"
Vad har ni fokuserat på under träningsveckan?
"Inte den blekaste, jag har fokuserat på att bada hahah."
Att möta ett lag på fel sida älven har varit svårt denna säsongen (torsk mot Kode, Komarken och Romelanda), vad behöver ni förändra för att vinna denna matchen?
"Ja helt otroligt. Vi har en enorm högstanivå men även en bottenlös lägstanivå tyvärr. Men enligt rapporten från senaste matchen så var vi ju väldigt bra och effektiva. Fortsätter vi på samma spår så finns det inte ens chans att kareby kniper något poäng."
Slutligen, om du skulle tippa resultatet, hur tror du att matchen kommer att sluta och vilka tror du kommer att göra målen?
"3-1 till oss, två från Loni och ett från Alex"
Är det någonting annat du vill tillägna supportarna?
"Free klubb 1898!!"
Då får vi tacka så mycket och önska dig all lycka till ikväll!
"Tack själv!"
Truppen:
Samuel Odengard (Mv)
Alexander Zakarian
Daniel Larsson
Jonathan Ovenberger
Lars Karlsson
Loni Haklaj
Larsson Robin
Aran Bajazidi
Ramzy Kalefa
Robin Bozrgpour
Viktor Persson
Hardi Kalkali
Hawar Kalkali
Christoffer Larsson
Nebeyu Elias
Avspark: 19:00
Var: Kareby, Kareby IP
| Älvängens IK (borta) | 23 maj, 12:00 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 27 maj, 18:00 |
| Hönö IS (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera