Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
I lördags så gick våra herrar in i den 3 omgången av Divison 6B som delad serieledare med Gambian Mix IF. Det vankades bortamatch mot Knippla IK, som innan denna matchen hade en vinst och ett kryss. Inför matchen så gav tränaren Rade Radovic ett varningsfinger till att denna bortamatchen kunde bli en av de tuffare under säsongen och det skulle visa sig att han inte hade fel. Förutsättningarna för fotboll var dock fantastiska. En strålande sol och inte mycket till vind dominerade när domaren blåste igång avsparken.
I inledningen av matchen så drillade båda lagen ganska bra fotboll. Surtes spel dominerades mest av ett passningsspel medans Knippla satsade mer på långbollar. Surte lyckades göra 1-0 i den 10' minuten efter ett fint kombinationsspel som avslutades av att Jonathan Lindström spelade fram Loni Haklaj som tryckte in bollen i mål. Efter målet så skapade Knippla ett par riktigt bra chanser och förde en del av spelet, men Surtes backlinje och målvakten Andreas Berg lyckades hålla bollen borta från målburen. Även fast Knippla hade trycket i slutet av andra halvlek så hade Surte några chanser att utöka sin ledningen, men Knipplas målvakt gjorde några grymma räddningar och resultatet var således 1-0 i halvtid.
I den andra halvleken så fortsatte matchen med att båda lagen hade ett bra tryck på varandra. Periodvis så var Knippla väldigt farliga och skapade många goda chanser. Det var b.la. en situation där bollen dansade på mållinjen, men då kom veteranen Toni Pemaj och förhindrade Knippla från att kvittera. Surtes Jonathan Pusterli lyckades även under andra halvlek springa sig till ett bra läge, men bollen ville inte in och ställningen var fortsatt 1-0. Under slutminuterna av matchen så kändes det som om att ett kvitteringsmål hängde i luften för Knippla efter en periods tryck. Robin Larsson lyckades dock i den 87' minuten springa sig fri på högerkanten efter en fin boll av Jonathan Lindström. Därefter kunde Larsson slå in bollen och Loni Haklaj peta in 2-0 till Surte.
Sammanfattningsvis en väldigt tuff match för våra herrar där de fick kriga mot ett starkt Knippla. Kul att notera är även att nyförvärvet Loni Haklaj nu nätat 4 mål i sina 2 första matcher för A-laget! I och med detta så går även Surte IS upp i ensam serieledning då Gambian Mix IF tappade poäng i förra matchen.
Nästa match för herrarna spelas 27 Augusti, klockan 18:30 på Surte IP mot Hälsö BK. Boka alltså in den 27 Augusti, klockan 18:30 och ta er ner till Surte IP för att stötta laget till ytterliggare 3 poäng!
Tabellen efter 3 omgångar
Matchfakta:
25' 0 - 1 Ardilon Haklaj
60' Anders Lundsten, Varning
75' Robin Larsson, Varning
80' Toni Lans Pemaj, Varning
89' 0 - 2 Ardilon Haklaj
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Eriksbergs IF (hemma) | 10 jun, 19:00 |
| Träning | 13 jun, 15:00 |
| Träning | 15 jun, 18:00 |
| IF Warta (borta) | 17 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera