Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS F-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS F-14.
F-14
Följ oss för uppdateringar
På söndag drar vårens serie igång med bortamatch mot Kode. Hemmapremiären sker sen nästa söndag mot Älvängen. Vi hoppas på bra väder och mycket publik men framförallt att tjejerna har kul. För att ge oss bästa möjliga förutsättningar till det ber vi alla föräldrar att läsa och följa budorden längst ner i den här nyheten.
SAMÅKNING
Vi har alla ett pussel att få ihop olika aktiviteter och skjutsande hit och dit så utnyttja gärna varandra (eller mig och Mattias) för att lösa logistiken till matcher och träningar. Det viktiga är att tjejerna får en chans att vara med. Så TVEKA INTE att höra av dig om ditt barn är i behov av hjälp att ta sig till eller från träningar och matcher! Utnyttja gärna chattgruppen i Supertext ("Surte IS F13/14").
TRÄNINGSTIDER
Förutom onsdagsträningarna så har vi en tid på söndagar 16-17. Eftersom vårens matcher ligger på just söndagar så kommer vi inte att utnyttja den tiden förrän serien är slut (sista matchen är 5 juni). Finns det ett starkt önskemål från tjejerna (och er) så har vi möjlighet att lägga in ett pass på måndagar. Hör av er till mig (Fredrik) om ni vill ha ett träningspass till i veckan, så sammanställer jag önskemålen.
CUPER
Utöver seriespelet så är tjejerna anmälda till två cuper i år; Öjersjö Cup (8 maj) och Attityd Cup (17 September). Truppen är just nu lite för stor för att alla ska kunna åka med, men samtidigt inte tillräckligt stor för att ha två lag. Därför blir vi tvungna att göra ett urval till cuperna precis som till seriematcherna. Avsikten är att alla tjejer ska få vara med på minst en cup, så meddela gärna så snart som möjligt om det är något av datumen som inte passar så kan vi justera vilka som åker till vilken cup. Förhoppningen är att fler tjejer vill börja spela fotboll så att vi kan ha två lag till hösten så sprid gärna info till klasskamrater och deras föräldrar.
GRUPPGEMENSKAP
Vår förhoppning är att vi ska få tjejerna att känna att det är roligt och viktigt att träna och spela fotboll och att vara en del av en grupp. En liten utmaning är att gruppen dels består av två årskullar och dels av spelare från olika skolor/klasser. Som en del av arbetet med att skapa en grupp så kommer vi medvetet att variera vilka som tas ut till matcherna. Det innebär att bästa kompisen kanske inte alltid är med. Här får ni föräldrar kanske vara beredda på att stötta lite extra. Det gäller naturligtvis även om någon känner att hon inte är lika bra som "alla andra". Lite pushning utan tvång kan behövas ibland.
Gruppen består ju inte bara av barnen utan även av oss vuxna. För att verksamheten ska funka så smidigt som möjligt behöver även vi hjälpas åt. Så kom gärna till träningar och matcher och stötta tjejerna. Samtidigt får ni gärna också hjälpa oss ledare med att knyta skor (barnens, inte våra), hämta bollar, stå i mål osv. Egna initiativ uppskattas, ledarna har oftast tillräckligt att göra med att hålla ordning på barnen.
ROLLER I GRUPPEN
För tillfället är vi tre föräldrar som har uttalade roller;
- Mattias B, huvudtränare och Lauras pappa
- Fredrik, hjälptränare, administratör och Emmas pappa
- Therese B, cafeteriaansvarig och Melissas mamma
Utöver detta så behöver vi en person som kan ta ansvar för att ställa i ordning planen inför våra hemmamatcher (sätta ut koner och ta fram mål). Helst ser jag en som tar på sig ansvaret att det här blir gjort på rätt sätt och ett par till som sätter sig in i vilka mått som gäller osv och hjälper till när de har möjlighet. Att vara "ansvarig för" en uppgift innebär inte att man ska utföra uppgiften varje gång utan att man ska se till att den blir utförd av någon. Jag förutsätter att någon anmält sig frivillig till nästa veckas match, annars utser jag någon.
Som förälder förväntas man också hjälpa till med att tvätta tjejernas matchtröjor efter matcherna. Med 8 samlingar (match eller cup) på våren och ungefär lika många på hösten så blir det ungefär en gång per barn under säsongen. Jag kommer att utse vem som får den uppgiften i samband med att vi tar ut truppen till de olika matcherna.
CAFETERIA
Föreningen har tagit beslutet att varje lag ansvarar för att cafeterian är öppen när man har hemmamatch samt vid en A-lagsmatch. Therese B har tagit på sig att göra ett schema för vårens hemmamatcher (se separat nyhet). Vilken A-lagsmatch som är "vår" är inte klart ännu.
MASKOTAR
I samband med "vår" A-lagsmatch kommer tjejerna ha möjligheten att vara lagmaskotar och gå in tillsammans med hemmalagets spelare. Exakt arrangemang runt det hela är inte klart så det kan bli fler aktiviteter...
MEDLEMS- OCH TRÄNINGSAVGIFT
Inom kort kommer ni få en faktura via er mail avseende årets medlems- och träningsavgift. Info om medlemsavgiften
GÖTEBORGS FOTBOLLSFÖRBUND
På förbundets hemsida så kan man bland annat hitta lite mer info om tjejernas serie (Flickor 2013(9 år) Ale+Kungälv Vår).
Fräscha gärna upp minnet rörande vilka regler som gäller vid spel 5-mot-5 och vad som är viktigt att tänka på i matchsituationer (Matchguide)
Med förhoppning om en kul säsong 2022 avslutar vi med
Tio budord för fotbollsföräldrar
1. Följ med på träning och match – ditt barn sätter värde på det.
2. Skapa god stämning på träning och match.
3. Uppehåll dig längs ena sidlinjen och var lugn. Låt barnen spela.
4. Uppmuntra alla spelarna i laget, inte bara ditt eget barn, i både med- och motgång.
5. Respektera ledarnas matchning och beslut. Sätt dig in i föreningens policy.
6. Respektera domarens beslut och se henne/ honom som en vägledare under utbildning.
7. Uppmuntra ditt barn att delta – pressa inte.
8. Fråga barnen om matchen var rolig, spännande, juste eller om spelet var bra – fokusera inte på resultatet.
9. Stöd föreningen i dess arbete. Din insats blir värdesatt, inte minst av ditt barn.
10. Kom ihåg att det är ditt barn som spelar fotboll – inte Du själv.
| Träning | 11 maj, 17:00 |
| Träning | 13 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 17:00 |
| Träning | 20 maj, 17:00 |
| Torslanda IK Blå (hemma) | 23 maj, 12:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera