Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stureby SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stureby SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Vårt epitet "påverka det du kan och strunta i annat" är väl det vi får ta med oss från gårdagenn storförlust mot Råsunda. Tycker att Eriks analys på hemsidan är ganska bra. Faktum är att vi första 30 minuterna spelade ganska bra och stabilt. Ändå gjorde de tre mål på tre försök. Vad vi kan påverka i framtiden är att höja koncentrationen på det vi håller på med. Faktum är att många av deras mål kom efter enkla missar från oss. Deras 1-0 är vackert (innehåller dock bolltittning av våra spelare i straffområdet).
Öriga sex mål är onödiga. 2-0 för kort rensning, 3-0 tittar på boll när de går på retur, 4-0 passivt på hörna, 5-0 hörna igen, 6-0 onödigt svårt passningsspel på mittfältet och 7-0 offside.
Alltså inga mål där vi blir utspelade. Men det är DET som är SKILLNADEN. Bra lag gör inte enkla missar. De är koncenterade på de "lätta" momenten och utnyttjar direkt när motståndaren missar.
Vi måste alltså höja koncentrationen på de enkla momenten om vi skall bli ett bra lag. Det gäller på såväl träning som match. Slarv med tider, inte hålla reda på när man blivit kallad, dålig koncentration på enkla moment på träning gör att bjudningarna kommer på match. Vi har nu en månad på att vässa formen innan serien börjar. Bit ihop så blir vi ett bra lag. Fortsätter slarvet på och utanför planen blir det dock tungt.
Dagens notering: Rogis släppte in ett mål mindre än Niklas.
Mats J
| Träning | 20 maj, 20:20 |
| Högdalens AIS 1 (hemma) | 24 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 20:20 |
| Träning | 27 maj, 20:20 |
| Dalarö SK (borta) | 29 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera