Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stureby SK Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stureby SK Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Det var inte vackert, men 3 poäng är alltid 3 poäng!
Igår kväll tog vi emot IFK Haninge på Gubbis, ett ungt lag vi avslutade serien mot i höstas. En helt annan typ av utmaning jämfört med förra helgens fight mot Rågsved. Haninge kommer ut piggt och starkt, känslan är att de utvecklats mycket sen senast vi mötte dem. Vi gör dock 1-0 direkt efter en fint slagen hörna från Jessi som Linnea når högst på. Drömstart! Sedan följer 30 minuter fotboll (om ens det?) vi gärna glömmer. Faktum är att vi är helt bedrövligt dåliga i nästan allt vi gör. Låg intensitet, ingen rörlighet utan boll, passivt försvarsspel, dåligt duellspel, vinner inga andrabollar, listan kan göras lång! En del går kanske att skylla på mycket sjukdom under veckan men känslan är ändå att vi ligger extremt långt från normalprestation. Sakta äter vi oss i alla fall in i halvleken och matchen och får bra grepp mot slutet. Vi kastar om lite och skickar in lite nytt från bänken. Bättre go mot slutet och vi går till pausvila med 1-0.
I omklädningsrummet är vi överens om att vi verkligen inte är nöjda och att mycket går att förbättra. Vi gör en taktisk justering i vår defensiva formering och pratar om vad vi kan göra annorlunda. Även halvlek nummer två börjar trevande och osäkert, men efter 5 minuter hittar vi upp i en fin kombination och Ines når Nova med passningen som gör 2-0 i hennes seniordebut. Hennes glädjevrål var helt klart dagens behållning!
Matchbilden blir som den blir resten av halvleken. Haninge lyfter upp många spelare i press och vi väljer att spela över dem. Känslan är att vi bara vill hålla bollen borta från vårt straffområde. Inte riktigt gameplan men klart händelseutvecklingen i matchen påverkar matchbilden. 2-0 står sig matchen ut och när vi tittar tillbaka på det kan vi konstatera att vi trots allt knappt släppte till någon riktig målchans under hela matchen. Vi inkasserar 3 tunga och viktiga poäng. Det är en styrka att i alla fall vinna fotbollsmatcher även om allt inte klickar.
Det är också på sin plats att skicka världens största tack till våra fenomenala ungdomsspelare i @sturebyskf07 och @sturebysk_damjuniorer. Idag hade vi med hela 6 juniorer på 15 spelare och sanningen är att dessa tjejer sannolikt var den allra starkast bidragande faktorn till en sturpenseger den här kvällen!
Joni från @sturebyskf07 blir mycket välförtjänt utsedd till matchens MVP av förra veckans vinnare Sofia, också från F07, som tagit över förstahandskarna med bravur då både Tina och Matilda fortsatt är skadade. Bra jobbat Joni, du är grym!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera