Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strängnäs IBK P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strängnäs IBK P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi har precis fått ny information från SIBK angående medlems- och träningsavgifterna för säsongen 2026/2027.
I och med att matcher och sammandrag närmar sig behöver spelarna ha sina licenser klara. Därför kommer betalningen av medlems- och träningsavgifterna genomföras lite annorlunda i år. Anledningen är att Strängnäs IBK Utvecklings ansökan om att ansluta sig till Fritidskortet ännu inte har godkänts av Försäkringskassan. Betala därför medlems- och träningsavgiften enligt instruktionerna nedan.
För er som vet att ni inte har använt er del av Fritidskortet till någon annan aktivitet går det bra att dra av 550 kr från beloppet.
Om ni har rätt till det utökade bidraget, kontakta Petra Sevelin på petra.sevelin@gmail.com så hjälper hon er med hur ni ska göra.
Ni som redan har använt bidraget till en annan idrott eller aktivitet betalar hela avgiften.
När föreningens ansökan till Fritidskortet är godkänd återkommer klubben med information om hur ni går tillväga för att ansöka om bidraget.
Vi hoppas på förståelse för att betalningen den här gången behöver ske i flera steg och därför kan upplevas som lite krånglig.
Medlems- och träningsavgift 2026/2027
Innan avgiften är inbetald är spelaren inte försäkrad och har heller ingen spelarlicens. Avgiften täcker en del av kostnaderna som klubben har för bland annat licenser, anmälningsavgifter serie och cup, matchkläder, administration, utrustning, hallhyra och domare. Varje ungdomsspelare upp till röd nivå får också en match-/träningströja.
För att kunna hantera inbetalningarna behöver klubben följande information:
• Namn på spelaren
• Personnummer på spelaren
• Lagtillhörighet
Inbetalning sker till Bankgiro: 5043-8464
Säsongen 25/26 gäller följande avgifter:
Serie Röd: 2 700kr (varav 300kr är medlemsavgift)
OBS! Glöm alltså inte att dra av bidraget från Frititdskortet (550 kronor) vid inbetalningen om ni vill utnyttja det.
Med vänlig hälsning,
Ledarna i SIBK P-14
| Träning | 22 okt, 18:15 |
| Match Strängnäs IBK P14 - Trosa Edanö IBK Pantamera Röd F pojkar | 24 okt, 10:30 |
| Träning | 26 okt, 16:45 |
| Träning | 28 okt, 19:15 |
| Träning | 29 okt, 18:15 |
Vi har redan betalat (till rätt konto),men använt fritidskortet på det gamla nr. Är det någon vi ska kontakta för att se hur vi ska göra?
RapporteraRapportera
Hej Mathilda! Kontakta Petra Sevelin via petra.sevelin@gmail.com så går det säkert att ordna. 😊
RapporteraRapportera
Hej. Och vi som betalade enligt era anvisningar innan förfallo 25/8- Hur får vi tillbaka 550kr från den redan betalda avgiften då vi inte har något att dra det mot? Görs det en utbetalning till oss på 550kr?
RapporteraRapportera
Hej Caroline! Det tycker jag personligen borde gå att ordna. Hör av er till Petra på mejladressen jag skrev i svaret till Mathilda. 😊
RapporteraRapportera
Tack :)
RapporteraRapportera