Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
2026 är här!
Orange varning lyder i vårt landskap men vi trotsar vädret och är påväg söderut och mot en ny hall och ny ort, Hej Lindesberg!
Laget har hållt till i den södra serien ett par år sen deras avancemang till division 1! Lagen möttes i sista matchen innan jul och det var en speciell sådan. Strands damer lyckades med minsta marginal vinna med uddamålet..
Det var en jämn tillställning i 60 minuter och vi räknar med samma lika ikväll!
Intervju med Therese Löfgren
Halva säsongen är spelad och vi går nu in i en omstart av serien, hur skulle du sammanfatta hösten som varit, både sportsligt och runt laget?
Hösten har varit lite av en berg-och-dalbana. Sportsligt har vi visat att vi håller en bra nivå och kan mäta oss med alla lag i serien, men vi har också haft perioder där vi inte riktigt fått ut max och presterat ganska dåligt faktiskt (vilket alla håller med om). Vi har tappat poäng mot lag vi ska ta poäng av och vi har tagit poäng av lag vi inte räknat med.. Så vi måste minska dalarna och höja topparna helt enkelt, sen så är vi 100% fortfarande med och fajtar om toppen och vi har fullt fokus på att jaga nu och det embrejsar vi. Runt laget har hösten varit väldigt tuff, både fysiskt och psykiskt. Men vi har blivit tajtare som grupp och fått en starkare sammanhållning som jag tror skapat en djupare respekt men framförallt en större förståelse för varandra. Jag är väldigt glad och stolt att få vara del av det här laget som gör allt för varandra
Det har varit en period med många utmaningar och motgångar. Hur har det påverkat gruppen, och vad har du sett för styrkor komma fram hos laget under den här tiden?
Många styrkor och det kommer från alla.. Men mest att det har krävt mycket mentalt av alla. Laget har vägrat ge upp och stått tillsammans genom allt. Det har varit mycket pust och frust och det är en grupp man inte vill krångla med i onödan om man säger så;-) Det är inte gnälligt som det kan komma åsikter om utan vi är bara så otroligt bra tjejer som inte tar nån skit! Vi säger till när nånting är fel, vi står upp för oss själva och för frågor framåt som vi tycker är viktiga
Trots tuffa förutsättningar upplever många att laget visar en stark vilja att fortsätta satsa. Vad säger det om den här spelargruppen och kulturen ni bygger?
Det är en grupp som har och hela tiden strävar efter en sund men samtidigt stark träningskultur. Genom respekt för varandra, väldigt hårt arbete och en vilja att hela tiden bli bättre lägger vi grunden för utveckling och att vi vill satsa. Jag tycker vi har skapat en miljö där prestation och gemenskap går hand i hand! Det kan vara lika seriöst som flamsigt och det är väldigt välkommet och viktigt för den här gruppen att det får vara så
Nu står det klart att Wilma Othberg är tillbaka hos er på lån igen från AIK. Vad betyder hennes comeback för laget, både på och utanför planen?
Det betyder jättemycket! Vi har legat minus på niometer sen Linneas skada och det finns småskavanker lite här och där.. Jag tänker inte bara för den här säsongen, utan jag måste tänka framåt! Att ha hela spelare för en framtid och då går det inte att spela 60 min varje match, träna 4 dagar i veckan sen jobbar alla 100%. Det går inte, så det är en pust ut för samtliga kan jag säga och sen bara en bonus att det är Wilma för hon är redan en av oss och är en fantastisk person att ha i ett lag både på och utanför planen.
Om man tittar framåt mot vårsäsongen, vad vill du se för utveckling i spelet och i prestationerna, är det nu ni växlar upp?
Försvarsspelet måste verkligen höjas och där börjar vi hitta tillbaka till det vi haft! Sen kontringsspelet är väl helt obefintligt, så där finns det stor utveckling. Men mest eget ansvar över sin prestation att börja våga och ja det är nu vi växlar upp, vi har spelare och möjlighet så nu finns det ingen handbroms att hålla i eller skylla på. Nu måste alla släppa på allting och faktiskt bara köra all in. Bli bekväm med det obekväma skulle jag säga
Vad hoppas du att omgivningen, publik, supportrar och de som följer laget, ska se och känna när de tittar på Strands damer under den andra halvan av säsongen?
Man ska känna ren galen glädje och se ett lag som brinner och krigar i 60 minuter. Man ska bli så pass smittad att man vill börja spela handboll själv:)
Avslutningsvis: om du får skicka med ett budskap till spelarna inför omstarten, vad skulle du vilja säga då helt utan filter?
Oj, lättare att säga i omklädningsrummet än här... Men mycket vi har pratat om är att nu handlar det om inställning, vilja och engagemang - springa smälla tänka! Hela tiden vilja bli sitt bättre jag. Inte ibland. Inte bara när det känns bra. Utan varje byte, varje försvar, varje jävla hemjobb. Lite som Jörgen säger, nu är det slutlekt och det är dags att kavla upp ärmarna och göra grovjobbet.
Imorgon vänder serien, Lindesberg borta. Vad tänker du om den matchen?
Vi spelade senast mot Lindesberg hemma och samma motstånd ikväll. Det är en svår bortamatch mot ett tufft lag. Dom är bekväma på sin hemmaplan och kan vara riktigt RIKTIGT jobbiga att möta på planen, tom jag har fått erfara det.. Vi har gjort om rätt lite i vår egna prestation från senast och ska bli fantastiskt roligt att bara få spela match igen!
Avkast: Onsdag 7/1 Lindesberg Arena, 19:00
Matchen sänds på Handbollplay: LIF Lindesberg - Strands IF
| NKIK Norrköping (hemma) | 10 jan, 15:00 |
| Träning | 13 jan, 18:30 |
| Träning | 14 jan, 18:30 |
| Träning | 15 jan, 18:15 |
| Kungsängens SK (hemma) | 17 jan, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera