Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
Vilken hemmapremiär!
Nästan 300 i publiken, kiosken var laddad till taket och Emil Dahlin skötte sig exemplariskt i speakerbåset.
Strands damer gästades av Hammarby i säsongens andra omgång av division 1 Norra. Efter en stark inledning från hemmalaget kunde Strand till slut stå som segrare i en fartfylld och lite spännande match!
Matchrapport: Strands IF - Hammarby IF
Hammarby kom till Hudiksvall med vind i ryggen efter en övertygande seger i premiären! Men det var Strand som satte tonen direkt. Med en drömstart gick hemmalaget upp i en 3-0-ledning innan Hammarby lyckades göra sitt första mål, fem minuter in i matchen. Bakåt stängde försvaret fullständigt med Lövet som trygg sista utpost. I halvtid stod det 11-5, efter ett hårt jobbat försvarsspel och ett anfallsspel som flöt på riktigt bra!
Andra halvlek blev tuffare. Strand hade svårt att hålla samma fokus och tempo under hela matchen, och Hammarby började sakta men säkert äta sig in i matchen. Trots det höll Strand undan tack vare fortsatt målproduktion framåt! pjuh.. Cornelia och Olivia slet hårt hela matchen och Lövet hade en bra dag på jobbet. I slutsekunderna avgjorde Linnea Bengtsson matchen definitivt när hon snodde bollen precis innan Hammarby kunde få till ett kvitteringsläge, och säkrade därmed segern!
Matchen visade tydligt styrkan i laget, där kollektivet satte grunden! Dock måste fler spelare måste kliva fram när det gäller och gå för det i 60 minuter. Men verkligen en tiopoängare i hemmapremiären!
Slutresultat: 20-18 (11-5)
Målskyttar: Olivia Mansnérus 6, Linnea Bengtsson 5, Julia Huusko Smeds 4, Cornelia Eliasson 3, Tuva Björk 1, Lövet 1
Matchens lirare Strand: Cornelia Eliasson
Matchens lirare Hammarby: Moa Björk
Therese Löfgrens kommentar efter matchen
" Som väntat blev det en härlig och spännande handbollsmatch! Första halvlek stämde många saker och vi följde exakt det vi sa och skulle göra, men vi visste mycket väl att Hammarby inte skulle ge sig. Dom ändrade lite i sitt försvarsspel som fick oss lite ur balans och deras målvakt som vi sa, kan få bränsle av det här och stängde igen stora delar under andra halvlek. Men tycker vi behåller lugnet genom hela matchen och det är svettigt att bli jagade också och det tycker jag ändå är stort av oss att orka hålla i det även om det darrade lite periodvis. Vi är glada och ser många positiva saker med matchen "
Nacka HK (hemma) | 18 okt, 15:00 |
Träning | 20 okt, 18:00 |
Träning | 21 okt, 18:30 |
Träning | 22 okt, 16:45 |
Träning | 23 okt, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera