Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
Lördagstripp ner till dalarna stod det på damernas schema i helgen!
Det var ett soligt och varmt Hudiksvall vi lämnade och humöret var på topp. Johan Allgulander tog tillfället i akt och det var dags att tippa trav igen! Mr Allgus tur på tipset höll i sig under fredagen och som vanligt blev det inget att hurra för på lördagkvällen.. Förhoppningsvis blir det inget besök på Gustafskorv för Allgus springare.....
Väl på plats i Borlänge och Maserhallen var det fullt fokus på match.
Bra uppvärmning och gänget var laddat vid matchstart!
Det är hemmalaget BHK som skriver in sig i målprotokollet först genom Tuva Lundén. Sen tar Strand taktpinnen och gör fyra raka mål. I matchminut 9 tar hemmalaget time-out.
Ingen lyckad t-o för hemmalaget utan Strand fortsätter göra mål och sätter två till och ställningen är 2-6 efter 12 minuters spel. Här får Strand en utvisning och den tar BHK vara på och får energi medans vi tappar.. 2-6 blir plötsligt 5-6 innan Strand tar en time-out.
Vi har svårt att lösa vårt anfallspel när de spelar högt på Tilda Ekvall och kommer inte till många avslut under första halvlek. Försvaret och målvaktsspelet känns tryggt, i pausvila är ställningen 8-8.
I andra halvlek blir det fortsatt jobbigt i anfallsspelet och vi kommer till dåliga avslut. Vi får några utvisningar mot oss och får spela titt som tätt med en mindre spelare och får ingen kontinutet bakåt och hemmalaget får en fyra-målsledning med lite mindre än kvarten kvar..
Men här kommer glöden i spelarna och nu börjar man kriga för varandra och nu är det tacksamt att ha en Julia Ekvall i laget som manar på gänget i ur och skur!
När det är fyra minuter kvar av matchen ligger vi under med två och vi lyckas med vårat 7 mot 6 spel och knappar igen! Wilma Othberg gör ett viktigt mål med minuten kvar och ställning 22-21. BHK tar time-out och avslutar relativt snabbt och med en höft-touch på kantavslutet räddar Lövet och vi hinner trycka ett anfall innan slutsignal. Tilda Ekvall stegar mot sin försvarare och kommer förbi och sätter den säkert i mål med tolv sekunder kvar!
Hemmalagets tränare protesterar högt och det blir ett litet avbrott och vi hinner samla oss i försvar och BHK får några sekunder på sig i sista anfallet men det är tvärstopp! Strand jublar och en vunnen poäng
Ingen välspelad match från något lag, mycket tekniska fel och slarv. Men 1 poäng är bättre än ingen
Tränare Fredde Andersson kommenterar efter matchen:
" Vi vann en poäng utifrån underläge med hela 3 bollar i slutminuterna.
Vi tar en timeout i slutet som jag tycker blir lyckad. Vi får Borlänge till ett avslut med ca 15 sekunder kvar och lyckas sedan göra mål med kort tid kvar.
Jag hade stor respekt för denna bortamatch. Borlänge är ett bra lag som ständigt utmanar försvaret och tar de chanser som dyker upp.
Att släppa in 22 bollar (17 spelmål, 5 straffar) är inte farligt. Däremot behöver vi jobba med 2:a fasspelet och vårt anfallsspel under veckan. Oerhört nöjd med poängen samt moralen som vi visar i slutet av matchen. Vi är fortfarande obesegrade efter jul"
Matchens plus då? Jo, det här är första och enda gången (förhoppningsvis) detta kommer att skrivas. I lördags var det helt klart gammal är äldst. Maja Allgulander och Lövet visade vägen och bidrar helt klart till den vunna poängen.
Slutresultat Borlänge HK - Strands IF 22-22 (8-8)
Strands IF målskyttar
Maja Allgulander 9 (matchens lirare)
Nora Öberg 4
Tilda Ekvall 3
Hedda Forsberg 2
Cornelia Eliasson 2
Wilma Othberg 1
Julia Ekvall 1
Till helgen väntar match på bortaplan igen!
Bara för att uppmärksamma så kanske förbundet borde tänka om lite ifall domare ska döma dubbelmatcher. Eller det beror väl självklart på VILKA som ska spela dessa dubbelmatcher. Just i lördags var det en herrmatch före damernas, ett toppmöte i division 2. Det tar mycket energi att först döma en jämn, fartfylld och TUFF herrmatch och sen en kort vila innan en viktig dam-match i division 1. Som för alla så tar ju givetvis bensinen och energin slut och gick tyvärr ut över dagens andra match.. Och så har det blivit ett par gånger för Strands damer den här säsongen
| Träning | 3 jan, 10:00 |
| Träning | 5 jan, 18:15 |
| LIF Lindesberg (borta) | 7 jan, 19:00 |
| Träning | 8 jan, 18:45 |
| NKIK Norrköping (hemma) | 10 jan, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera