Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
Strands handbollsdamer kommer i helgen att träningsspela mot Sannadals SK hemma på Idrottshallen!
Sannadal som huserar i Södra Stockholm, med Västertorpshallen som hemmaplan, har valt att genomföra en träningshelg i Hudiksvall.
Sannadal spelar i division 3 och har ambitionen att kliva upp ett steg i seriesystemet. Sannadal är en stor handbollsklubb med 500 medlemmar och ca 400 aktiva barn och ungdomar i träning.
Även Strand kommer att genomföra träningar (och match mot gästerna) innan och i helgen innan laget går in i en ny period. Strand lägger nu handbollarna på hyllan, för att under juni och juli jobba mer med fysträning.
I Sannadal spelar Lovisa Nordgren som tidigare spelat ungdomshandboll och seniorhandboll i Strands IF. Även Strands målvakt Frida Holmqvist har tränat med Sannadal under sin studietid i Stockholm. Strands tränare Fredrik Andersson har också han ett förflutet i klubben, när han under tre år assisterade Sannadals tränare Rickard Westerlind.
Matchen mellan Strands damer och Sannadal spelas på lördag klockan 16.30 på idrottshallen i Hudiksvall.
Strands IF hälsar Sannadal SK och publik välkommen till Idrottshallen!
| Träning | 3 jan, 10:00 |
| Träning | 5 jan, 18:15 |
| LIF Lindesberg (borta) | 7 jan, 19:00 |
| Träning | 8 jan, 18:45 |
| NKIK Norrköping (hemma) | 10 jan, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera