Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
En intensiv handbollsvecka avslutades på bästa sätt för Strands damer.
Det blev en skrällseger när allsvenska Skånela IF besegrades under söndagen i Vikingahallen i Märsta.
Efter en drömstart med bra spel och en rejäl målproduktion skrevs segersifforna till 21–20 efter halvtidsledning med 12–7.
Över 60 minuter är vi det bästa laget. Återigen gör vi en fantastiskt bra försvarsinsats. Vi jobbar kollektivt, vi ger inte Skånela stora ytor att jobba på, vilket är oerhört roligt att se, sade Strands tränare Robban Zetterquist efter matchen.
Ja, det har varit en tuff vecka för Strand med tre matcher på fem dagar och inte mot vilket motstånd som helst. VästeråsIrsta och Kärra HF från högsta ligan SHE och allsvenska Skånela IF.
En sak gemensamt för dessa matcher har varit målvakt och försvarsspelet.
Riktigt bra rakt igenom.
Det finns en tydlig kommunikation och en arbetsroll som är glasklar.
Mot Skånela IF för Strandtjejerna träff direkt på sina motståndare.
Matchen inleddes med att Strand ledde med 1–0 efter shoot out straffarna, sedan fick Strand en flygande bra start.
Frida Holmqvist inledde matchen mellan stolparna och visade direkt prov på bra spel. I andra halvlek skiftades det och in kom Clara Jonsäll.
Strand gick fram till en ledning på sex bollar, 10–4 och hade ett klart spelövertag.
Hemmalaget tog sig samman och kom något närmare innan halvtidspausen.
12–7 för Strand med mersmak.
-Vi håller taktiken och lite tjatigt men vårt försvarsspel är mycket bra och tvingade Skånela att ta pressade avslut och vi fick flera möjligt att pressa bollen i uppspelen, vilket resulterade med att vi kunde behålla ledningen. Det är först en bit in i andra halvlek som Skånela kommer i kapp. Här blir vi trötta, men på ett övertygande sätt behåller vi lugnet och framför allt fortsätter att tugga på, säger Strand-tränaren-
Det är här också som nu Cornelia Eliasson i Strand tar sitt stora ansvar som spelfördelare och både assisterar och gör egna mål. Totalt sex mål från Eliasson och med beröm godkänd insats.
Det var flera Strandspelare som klev fram i handlingen.
Nora Öberg, fyra mål och Strand-tränaren hyllar kantspelaren.
-Mycket kan jag säga. Stabilt bakåt och sedan sätter hon sina målchanser på ett imponerande sätt. Här finns det mycket kapacitet och en trygghet i spelet. Jag vill också plussa för våra båda lagkaptener. Julia Huusko Smeds, som kommer senast från Skånela står för en grym prestation, både bakåt som framåt. Fyra mål och Huusko Smeds ”stängde butiken” bakåt. Tilda Ekvall, återigen svarar för en bra match. Starkt försvarsagerande och när hon väl bestämmer sig för att gå på avslut är det klockrent. Roligt att se hennes engagemang på plan, berättar Robban Zetterquist.
Sammanfattningsvis en mycket bra genomförd handbollsvecka mot riktigt bra motstånd och ett kvitto att Strands handbollsdamer är på rätt väg.
-Försvarsmässigt så himla bra, anfallsmässigt har vi börjat med att sätta vårt spel. Det finns en hel del att förbättra, vilket vi ska göra tillsammans. Det blir en del videokikande den närmaste tiden och se alla bra saker och justera detaljer i liret, säger Robban Zetterquist.
Strands IF Handboll
| Träning | 3 jan, 10:00 |
| Träning | 5 jan, 18:15 |
| LIF Lindesberg (borta) | 7 jan, 19:00 |
| Träning | 8 jan, 18:45 |
| NKIK Norrköping (hemma) | 10 jan, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera