Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF Handboll Damer Division 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF Handboll Damer Division 1.
Handboll Damer Division 1
Följ oss för uppdateringar
Idag - söndag - avslutar vi seriespelet på hemmaplan med match mot Team Stockholm/Huddinge (Farmarklubb /Samarbetsklubb med Spårvägens HF). Samtidigt gratulerar vi GTSöder till platsen i allsvenskan och även vår egna Maja Allgulander till skytteligasegern i serien.
Skyttedrottningar:
I vår serie har Maja Allgulander gjort 198 mål hittills, tvåan i skytteligan Ellen Göthlin har gjort 125 mål. Elin Nygårds är sjua med 91 mål och Anna Jakobsson är tia på 89 mål samma som en motståndare idag Johanna Johnsson från Team Stockholm.
Team Stockholm
I vårt gästande lag för idag hittar vi en gammal bekant - Linnea Elfström som i år spelat i Spårvägens HF. Hon gjorde 8 matcher 2 mål på 3 försök och fick ingen utvisning enl Svenska HF:s officiella statistik. I övrigt är laget som vanligt en samling talanger som jagar platser högre upp i seriesystemet - antingen i Spårvägen eller andra duktiga lag.
Jakten
Vår jakt på toppform går vidare. Det är nu färre antal lag som är aktuella för vårt kvalspel. Vi kommer att kvala mot Lidingö SK eller mot GF Kroppskultur (Uddevalla) - mest troligt är dock Lidingö SK. Idag tar vi ytterligare ett steg mot den sista delen (VIKTIGASTE DELEN) av årets säsong
VÄLKOMNA på en förmodligen ganska underhållande match
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera