Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strands IF (Handboll)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strands IF (Handboll).
Handbollsektionen
Följ oss för uppdateringar
Det blev som bekant andra förhållanden när BL-Cup skulle ha avgjorts under helgen som var. Tyvärr blev det tre sena avhopp, vilket innebar att endast allsvenska Skånela IF;s utvecklingslag HF SIF ställde upp med två lag och då blev det istället träningsmatcher under lördagen.
Strands damer svarade för stundtals bra spel, som resulterade i två segrar, 24-18 (10-8) och 31-19 (17-12).
- Av våra två matcher är mitt helhetsintryck klart godkänd insats från hela laget, jag var i första hand ute efter att se prestationen, både kollektivt och individuellt, vilket gav många positiva svar, säger Strands tränare Robban Zetterquist.
Första matchen mot HF SIF visade målvakten i hemmalaget Clara Jonsäll att Strand har bra besättning mellan stolparna.
Claras spel i 60 minuter var imponerande och hade en räddningsprocent på 50 %, vilket är fantastiskt bra och hennes spel i första halvlek var riktigt bra.
- En häftig prestation av Clara och vi lät våra målvakter få stå var sin match och samtidigt testa deras uthållighet och här visade Clara ett klockrent besked och i andra matchen stod Louise Löfgren mellan stolparna och agerar med stor portion trygghet i spelet, säger Strand-tränaren.
I matchens inledning var det lite svajigt intryck från hemmalaget och alla pusselbitar fanns inte riktigt på plats, men spelet skulle visa sig bli mycket bättre.
I paus ledde Strand med två bollar, 10-8 och andra halvlekens spel var mycket bättre och till slut vann Strand med 24-18.
Cornelia Eliasson, tillbaka i Strand-tröjan, efter ett års studier i Märsta svarade på nytt för ett stabilt och bra spel och styr Strands anfallsspel. Totalt sju mål från Eliasson och med beröm godkänt.
Lagets nye spelare från Skånela IF Handboll, Julia Hussko-Smeds spelade ihop med Tilda Ekvall och med ett utmärkt och bra försvarsspel tillsammans.
- Över lag spelar vi ett bra försvarsspel i båda matcherna, vilket känns mycket bra, vi håller våra positioner i spelet, vilket är mycket bra. Vi ska inte vara helt nöjda utan jag är övertygad om att det finns mer att ge från spelarna, sade Robban Zetterquist.
Strand hade också en 16-åring med i matchen. Tilde Marsch, tremålskytt och kul debut i seniorsammanhang.
-Tilde får, enligt regelverket inte spela seniormatcher. Hon tillsammans med ett andra 16-åringar är med och tränar regelbundet med A-laget och nu fanns det tillfälle att ge Tilde matchtid, vilket hon svarade för en bra insats.
I HF SIF-laget ska framhållas 17-årige Vilma Wiberg, som stänkte in nio mål och spås för en lysande framtid som niometersskytt.
Ett par timmar senare väntar andra matchen.
Här ställer HF SIF upp med sitt kommande Ungdoms-SM lag F18 och har ambitioner att tillhöra de allra främsta i Sverige.
I laget fanns ett par spelare från klubbens allsvenska lag.
Det blev temp- och spelmässigt en bättre match och nu visade Strand styrka och disciplin redan från start på matchen.
Ett stabilt 6-0 försvars anförd av Maja Allgulander och Olivia Mansnerus (ny från Gimonäs) och det skulle visa sig vara en av många segertecken i matchen.
- Oerhört stabilt spel i mitten av försvaret, det fanns inga marginaler för SIF-spelarna att komma förbi. Det var helt enkelt stängt i 60 minuter, säger Strand-tränaren Robban Zetterquist och fyller på.
-Tilda Ekvall, Cornelia Eliasson och Julia Huuskos försvarsspel är också oerhört bra och ett mycket stabilt intryck och när vi verkligen går för det, då är Strand mycket effektiva bakåt.
Strand kopplade tidigt ett grepp av matchen och med högt tempo, snabba omställningar från försvarsspel till kontring och ett händelserikt anfallsspel vägde Strand tyngre än sina motståndare.
- HF SIF är inget dåligt lag men det märktes att det fanns skillnad i laget, säger Robban Zetterquist.
Maja Allgulander, som inte spelade första matchen var med nu och är en begåvad handbollsspelare med ett stort engagemang och en stor portion kunskap, åtta mål från Allgulander och plusbetyg från matchen.
- Bara Majas närvaro på spelplan ger oss extra mål, sedan tycker jag att övriga spelare skapar en massa möjligheter för varandra, vilket är bra och mycket viktigt i framtiden, målen är viktiga, men jag respekterar och hyllar även de spelare som gör "skitjobbet" och sliter på spelplan, det får inte glömma bort, säger Robban Zetterquist och tillägger;
- Jag har redan nämnt bra målvaktsspel och vill ge kredit till vår nye målvaktstränare Per Lundberg, som på förhållandevis kort tid gjort skillnad på Clara Jonsäll och Louise Löfgrens individuella teknik.
-Strands egen produkt och 18-årige Moa Åström ska omnämnas för sitt agerande i anfall. Moa är en tänkande handbollsspelare och duktig på att se vad som händer i förväg. Roligt för hennes att anfallsspelt som playmaker fungerar i andra matchen. Fantastiskt roligt att få jobba ihop med henne, säger Robban Zetterquist.
Det blev till slut, 31-19 (17-12) till Strand.
Åtta olika målgörare och topp tre var Maja Allgulander 8, Olivia Mansnerus 6, Cornelia Eliasson 6, Ronja Myrseth 4, och Tilda Ekvall 4.
Tre veckor återstår innan seriepremiären (borta mot Härnösands HK).
- Vi håller vår träningsplanering och samtidigt letar vi motstånd för två träningsmatcher till, säger avslutningsvis Robban Zetterquist.
Bilder från helgens matcher tagna av vår bästa fotograf Peter Scott!
In och kolla in hemsidan Peter Scott foto hemsida
Strands IF Handboll
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera