Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Storvreta IK P-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Storvreta IK P-16.
P-16
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Året går mot sitt slut och det blir i år dax att börja tänka på fotboll som en vintersport. Schema för konstgräset har börja fyllas och för oss ser det ut som följer:
V.2-v11 måndagar kl 17-18. (Vi har plan från 16.30 om man har möjlighet och vill komma igång en stund innan).
V12-V19 måndagar 16:30-17:30.
Som det ser ut nu med Storvretacupen i innebandy den 5e så kommer troligen första träningen ske måndag den 12e då den slukar många spelare, ledare och föräldrar.
Kommer att komma ut en tidig kallelse inom en snar, då det kan vara bra att få en bild av hur många spelare som kan tänkas dyka upp. Många kan ha övriga aktiviteter som krockar och/eller som gör att man vill vänta lite innan man sätter igång.
Då vi bedriver en utomhussport så är vi beroende av väder och vind. Vid ihållande snöfall stängs planen och alla har vi ens gräns där kylan blir för påtaglig. Vi vill att spelarna har kläder efter väder och självklart inte belastar kroppen vid sjukdom.
Det ska bli spännande att få börja lira 7-manna på allvar och även om vi hunnit spela lite större på träningarna förra säsongen, så är det en stor omställning att lära känna ytorna.
Önskar en god fortsättning och vyn blickandes mot säsongen 2026.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera