Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stöde IF Herr Div 5
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stöde IF Herr Div 5.
Herr Div 5
Följ oss för uppdateringar
Då är det snart dax att dra igång säsongen för herrlaget, nu med en annorlunda skepnad.
fortfarande Div 5 men denna gång har förbundet delat in det i 2 serier. Man möter Ånge IF
Östavalls IF Indals IF Matfors IF 2 Viskans IF Hassels IF Ljunga IF i enkelmöten på våren sen delas man in i uppflyttning och nerflyttning till hösten, spännande.
Truppen har förstärkts också, nya är:
Linus Idh (kuben) Oskar Terner (kuben) Mutana Aljadi (kungsnäs) Joakim Wickberg , Viktor Bergman Gullmark och Patrik Nilsson alla 3 från Nedansjö, samt comback av Rikard Breitkruz Erik Skoglund Magnus Sjöberg
Så här tycker Ledarna:
Vi var lite tunn trupp när vi startade upp, men nu ser det väldigt bra ut! Bra stämning i truppen, vi har kul på träningar osv.Matcherna hittills är vi nöjd, varit bra spel till stor del, finns saker att jobba på!
Målsättningen är väl att vara med i uppflyttnings serien! Långsiktig målsättning är väl att etablera ett seniorlag i Stöde IF där vi är ett stabilt div 4 lag,
Första matchen spelas mot Matfors 2 på Kubens konstgräs på torsdag kl 15.15.
Innan vi använder vår egen gräsplan så tackar vi Nedansjö för lånet av sin plan ( se bild)
SPÄNNANDE var ordet!
| Träning | 30 jul, 19:30 |
| Träning | 2 aug, 18:00 |
| Träning | 4 aug, 19:30 |
| Träning | 6 aug, 19:30 |
| Viskans IF (hemma) | 8 aug, 14:00 |
|
|
Säsongkortet 2026 |
| 17 jul | Program Stöde marknad |
| 15 jul | Stöde marknad |
| 6 jul | Stöde tennis camp 2026 |
| 6 jul | Tennisskolor v.25 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera