Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stöde IF Herr Div 5
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stöde IF Herr Div 5.
Herr Div 5
Följ oss för uppdateringar
Ja då var första matchen för året avklarad, oavgjort mot seriekonkurenterna Svartvik. Det var väl som sig bör när lagen släpps ut på stora ytor för första gången sedan serien slutade, lite yrt i början med lite slarvigt passningsspel osv. Men det tog sig efterhand och det jag såg var helt ok måste jag säga. Men 1:a halvlek slutade 0-0 men i mina ögon var det Stöde som försökte rulla mest boll.
Men så efter redan 3 min i 2:a så löper sig Bamekee Toure helt fri och rundar målvakten och lägger in 1-0 fint framspelad av Rabii Hamdan, fint sammarbete mellan 2 nyförvärv. Men tyvärr redan 3 minuter senare så knoppar tidigare Stödespelaren Torberntsson efter att få stå relativt själv vid bakre stolpen, efter det skapade Svartvik ett par klara lägen där Charlie Hornby gjorde fina räddningar, även Bamekee var nära för Stöde när han änengång sprang igenom men resultatet stog sig och måste väl ses som rättvist tillslut.
Bra spelat med tanke på att över halva laget var nytt för iår och det kommer att ta tid att få in speliden och samspelet hos grabbarna, kan bli kul detta.
Appropå nyförvärv, det var ännu ett som stack ut förutom de 2 jag nämnt, Daniel Näslund var nämligen bäst i Stöde, ja kanske tillomed på plan enligt Strappa och jag kan hålla med, bra jobbat.
Nu ser vi fram imot Östavall nästa helg, och ni som inte kan åka ner gör som jag gjorde, se Mattis sändning på nätet, KANON.
| Indals IF (hemma) | 9 maj, 14:15 |
| Träning | 11 maj, 19:30 |
| Träning | 14 maj, 19:30 |
| Matfors IF 2 (borta) | 16 maj, 16:00 |
| Träning | 18 maj, 19:30 |
|
|
Insamling av järnskrot |
| Idag | Matchvärdar |
| 4 maj | Skogslek & orientering för nybörjare |
| 28 apr | Fotbollsloppet |
| 27 apr | Fotboll för barn födda 2019/2020 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera