Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stigtomta IF P/F 18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stigtomta IF P/F 18.
P/F 18
Följ oss för uppdateringar
Hej Laget !
Jag klistrar in lite info om den kommande klappjakten som vi fick info om förut. Vi enades då om att vi vill vara med och ha ett bord och försöka dra in lite pengar till laget.
Det vi nu behöver göra är att organisera vad vi ska sälja. Då det är många lag kan man anta att utbudet av hembakade godsaker kommer vara stort. Antagligen så kommer det väl också fylla vårat bord men jag vill ändå att vi tänker till lite om det även finns annat att sälja som kan tänkas uppskattas? Idéer ?
Som sagt, självklart kommer vi också baka och alla bidrag är bättre än inget!
Kommentera med vad ni bidrar med, tack
Info om klappjakten
Nu är alla tider kring den stundande Klappjakten klara (10:30-14:00) Vid IP (loftet)
Ni som lag är varmt välkomna att anmäla er till ett bord på julmarknade
Anmälan görs till: theresia.johansson@outlook.com
Ni kan sälja allt från katalogprodukter exempelvis Newbody eller kakor till hembakat, loppis eller någon form av lotteri. Fantasin sätter gränserna och alla intäkter från er försäljning går dirket till lagkassan.
Föreningen kommer ha hand om själva rundan samt försäljningen av lunch/fika.
Tveka inte att höra av er vid eventuella frågor
Nu fyller vi bordet 😁
Jag bakar lite matbröd och kollar efter någon bättre begagnad loppispryl.
RapporteraRapportera
Vi har inte riktigt nån bra idé på nåt annat så det blir nåt bakat och så rotar vi fram nån loppisgrej 👍
RapporteraRapportera
Det får bli hembakat från oss också och så funderar vi vidare om vi kan bidra med ngt annat
RapporteraRapportera
Vi kan bidra med något loppis
RapporteraRapportera
Hej på er! Fler som kan bidra? Kanske någon som är bra på att göra julgodis? Eller annat som kanske passar till jul
RapporteraRapportera
Jag har också tänkt baka nåt men ej bestämt om det blir godis eller bakat än
RapporteraRapportera
Vi kan tyvärr inte hjälpa till på plats denna gång men kan bidra med några juliga saker till försäljning.
RapporteraRapportera
Vi har inte heller möjlighet att hjälpa till på plats. Men jag kan baka något godis om behovet för det finns.
RapporteraRapportera
Emma och Evelina. Tar tacksamt emot bidrag att sälja
RapporteraRapportera
Vi kan bidra med lite loppisgrejer. Kan också hjälpa till på plats.
RapporteraRapportera
Hej! Snart är det dags för klappjakten! Jag och Theresia kommer vara på plats från 9:30 och tar då gärna emot det ni bakat och loppisprylar så hinner vi får ordning på bordet innan starten kl 10:00. Om ni behöver lämna innan så kontakta Linda eller Theresia. Vi vill att sakerna är märkta med pris när ni lämnar. Om möjligt får ni gärna komma när klappjakten är slut för att hämta det som inte blivit sålt. Vi kommer annars lägga upp en bild i messengergruppen på vad som är kvar så att ni snarast kan hämta det. Plats för den hämtningen meddelas i messengergruppen. Om ni har några frågor är det bara att ni hör av er.
RapporteraRapportera
Hej,
RapporteraDet börjar 10:30. Så kom gärna till 10:00 senast.
Kan någon mer hjälpa till att stå vid bordet en stund och avlasta Linda?
Kan ni som tänker bidra skriva nedan vad ni bakar? Hur många loppis grejer osv?
Jag har bakat 5 påsar med Fröknäcke och har tre loppis saker.
Rapportera
Från vilken tid är ni där om det börjar 10.30?
RapporteraJag ska baka först på lördag så kan säga då först hur mycket. Tror jag ska baka typ småkakor så blir några påsar
Rapportera
Jag är på plats från 09:00 😊
RapporteraBlir ju super Millie!
Rapportera
Har två påsar småkakor och några "loppistomtar"
RapporteraRapportera
Jag har bakat 8 rågsiktskakor och har två loppissaker.
RapporteraRapportera
Vi har ca 7 prylar till försäljning.
RapporteraRapportera
Jag har bakat 24 pepparkaksmuffins som ska delas upp. Smörkolor, antal är oklart än så länge. Sen kommer jag även att göra saffransskorpor, osäker på antalen där också. Får se om jag hinner med att göra knäck.
RapporteraRapportera
Jag är tyvärr upptagen med hockey större delen av helgen. Borta i Norrköping söndag 09:30-16:00. Bidrar till lagkassan med en swish ist för fysiskt närvaro och hoppas detta är okej.
RapporteraMvh
Fredrik
Rapportera
Vi gör hemmagjord pepparkaksdeg. Det blir nog 4 påsar tror jag. Och 3-4 loppisgrejer.
RapporteraRapportera
Fredrik. Du behöver inte swisha. Det är inte alltid man kan bidra, sånt är livet
RapporteraRapportera
Va roligt med engagemanget från er alla. Hoppas på bra uppslutning på söndag. Är det några barn som vill stå vid bordet och sälja så är det bara dyka upp. Så får dem öva lite mattekunskaper och ha roligt ihop.
RapporteraRapportera
Det blir tyvärr ingen smörkola, då jag misslyckats 2 gånger med den. Men det blev saffransskorpor och pepparkaksmuffins iaf.
RapporteraRapportera