Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenkvista GOIF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenkvista GOIF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Det blev tyvärr förlust mot topplaget Al Salam i söndags. En tung och lite småsur förlust i en match där vi gör så mycket rätt och spelar efter matchplanen på ett exemplariskt sätt.
Så här reflekterar matchcoach Hampus Söderqvist om matchen:
Det blev en uddamåls förlust i söndagens match mot Al Salam (2-1). Vi gick in med planen att vara stabila och kompakta bakåt för att sedan gå på kontring med mycket folk. Vi lyckades väldigt bra i första halvlek där inget av Al-Salams bollövertag riktigt resulterade i ngt som hotade. En väl genomförd första halvlek enligt matchplan!
Vi börjar likadant i första halvlek tills domaren blåser en tveksam, kanske felaktig, straff. Al-Salam sätter dit till 1-0. Vi fortsätter att göra en stabil insats och skickar upp hela laget en bit med 15 minuter kvar. Hemmalaget kan då tyvärr straffa våran 3-backslinje och göra 2-0. Sista 10 får vi ändå till en bra forcering och gör 2-1 genom Oscar Larsson som slår in en retur efter skott av Janne Hasselkvist. Vi har ett par lägen till som med lite tur kunde ha gett oss 2-2.
Nu går vi istället för att vinna de 3 avslutande matcherna och säkra nytt kontrakt!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera