Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenkvista GOIF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenkvista GOIF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Spelledigt i helgen sedan två lag dragit sig ur serien i början av våren. Just nu känns det som att avbrottet kommer lägligt, trots att det bara två matcher återstår av säsongen.
Kort sammanfattning av hösten så långt:
Inte vidare rolig.
Truppinformation
På spelarfronten har vi tappat fyra gubbar av olika orsaker.
Trotjänaren Jimmy Eriksson har tagit ett brejk från den egna spelarkarriären. Han finns dock kvar i föreningen. Unga talangen Ludvig Larsson känner inte suget just nu, men krigar på i U16. Vi hoppas på en nytändning till nästa säsong eftersom vi tror mycket på Ludde.
Jesper Karlsson tar även han ett brejk då han vill prioritera annat och inte känner sig motiverad.
Albin Andresen har som vi nämnt tidigare flyttat hem till Värmland.
Därtill kan vi nämna att Stefan Stankovic som var påväg tillbaka till föreningen tyvärr skadade sig på träning med ett nyckelbensbrott. Krya på dig Stefan!
Plus på spelarsidan i höst är Tobbe Svensson och Gustav Ryding som kommit igång igen med fotbollen och snart är spelklara. Vi har även fått hem f.d Stenkvistakeepern Robin Berglind som är ett stort tillskott.
Just nu påbörjas arbetet inför nästa säsong och vi är hoppfulla om att få ihop ett slagkraftigt lag, även om det alltid är på lite lösa boliner i division 6.
Tabelläget
Vi ligger på plats nummer 6 i tabellen och är och nosar på vårat säsongsmål att vara topp 5. Vi har gjort 4:e mest mål framåt, trots att vi inte gjort mycket mål på slutet. Tyvärr har vi släppt in näst mest mål i serien vilket är den enskilt största anledningen till att vi ligger där vi ligger.
En bra dag kan vi mäta oss med de två topplagen i serien, men en sämre dag kan vi förlora mot jumbon. Vi har varit alldeles för ojämna.
Vi kommer behöva vinna minst en av de kvarstående två matcherna för att ta 5:e platsen.
Ta hand om kropparna i helgen och läk eventuella skavanker så krämar vi ur det sista vi har.
Forza Kvista!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera