Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenkvista GOIF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenkvista GOIF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Säsongens kanske bästa 35 min banar väg för tre nya poäng.
Fart, löpningar, målchanser och 5 mål den första halvtimmen av matchen. Det var ett lag på plan och spelet stämde så där som det gör ibland. Känslan var även att Stenkvista hade kunnat fortsätta och göra mål under hela matchen. Dessvärre gjorde Verdandi ett tröstmål strax innan vilan och mer behövdes inte för att de skulle GP från ett slaget lag till ett lag som återigen slåss om sin överlevnad.
Efter vilan gör vi inte riktgt som vi sagt att vi ska göra och känslan att matchen är avgjord verkar ha infunnit sig. Därför är Verdandi bättre i den andra halvleken. De sätter 5-2 på hörna och när sedan inbytte Oliver Malm åker på rött kort får vi inte till något spel. Matchen slutar till sist 5-3 och de tre poängen är våra.
I första halvleken ska alla ha beröm för sin inställning och fokus. Då hade Verdandi inte en chans. Ett extra omnämnande till Mathias Björklund som sliter på hela matchen och Janne Hasselkvist på som var tillbaka på mitten. Hassel kryddade även insatsen med dagens snyggaste mål då han chippar in bollen i en lagom båge över målvakten från 25-30m.
Dagens fräckis stod Alexander Mellqvist för. Löpande mot bollen som slagits på djupetlåter Melle bollen rulla på ena sidan av målvakten och springer själv runt på den andra. En förstelnad målvakt kan bara vända sig om och se Melle rulla in bollen i nät. För som är tillräckligt gamla så kan ni jämföra med Jesper Blomqvists mål på Bengt Andersson.
Nu har vi häng på en ännu bättre placering...
| Träning | 8 jul, 18:30 |
| Gnesta FF (borta) | 8 aug, 13:00 |
| Barva IF (hemma) | 14 aug, 19:00 |
| Malmköpings IF (borta) | 21 aug, 19:00 |
| FC Södertälje / Syrianska FC (hemma) | 28 aug, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera