Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenkvista GOIF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenkvista GOIF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Det blev dessvärre förlust mot Skogstorp med 1-2 efter att de utnyttjat två fasta situationer (frispark/straff).
En ganska tät fight där Skogstorp kanske hade lite mer boll utan att skapa några egentliga chanser. De avsluten de kom till var efter hörnor.
Vi hade kanske inte en massa chanser vi heller men fler hade vi allt. Dessvärre tror vi inte riktigt på det hela vägen och det fäller avgörandet idag. Vi blir även lite långa i laget under perioder i matchen och vissa positioner får springa mycket och bränner en del av krutet.
Matchen är ett fall framåt gentemot de senaste matcherna. Vi släpper inte till så många målchanser och mittlåset Johan Hildebrand och Jan Hasselkvist spelar hårt och resolut. Dessvärre åker Hassel på sin andra varning i och med straffen (1-2) och då orkar vi inte komma igen.
Extra plus till de redan nämnda mittbackarna framför allt för sin första halvlek och vänsterbacken Jocke Öman förtjänar beröm.
1-0 inprickat av inhoppande Emil Backman.
| Telge Atletico FC (borta) | 20 sep, 17:30 |
| Träning | 21 sep, 18:00 |
| Träning | 23 sep, 18:00 |
| Västerljungs IF (hemma) | 26 sep, 13:00 |
| Träning | 28 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera