Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenkvista GOIF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenkvista GOIF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Då vänder serien och höstsäsongen startar på pappret i och med hemmamatchen mot Stallarholmens SK2 ikväll.
Matchen är den sista innan båda lagen får semester i ungefär en månad.
Avspark 19.00, Gyllingsvallen Hällberga.
Sist lagen möttes, i seriepremiären, så flyttades matchen till Stallarholmen mea en ospelbar plan. Matchen slutade 1-1 efter att lagen haft en halvlek var. Motståndet då är ett av de, spelmässigt, bästa vi mött i serien. Det verkar dock som om Stallarholmen varit lite ojämna under de resterande matcherna då man skrapat ihop 10 poäng på 11st matcher. Senast slog man Triangeln med 3-1.
Stenkvista spelade senast 1-1 borta mot toppkonkurrenten Jäders IF på fina Kungsvallen. Man tappade där in 1-1 med mindre än en minut kvar, vilket naturligtvis kändes tungt. Men från den matchen finns flera bra saker som vi ska försöka ta med till matchen ikväll mot Stallarholmen. Tillbaka i laget är bl.a. Oskar Bäckman och Emil Revahl medan vi saknar Robin Kun och David Bergsten som båda är avstängda. Saknas gör även tränaren Andreas Björklund som valde att bila ner till Nice i en gammal Volkswagen tillsammans med vår supersub Lukas Stomvall.
För första gången i år är även Ludvig Laine med i truppen. Ludde är hemma på sommarlov och då ska man såklart spela fotboll.
TRUPPEN:
Daniel Vinter
Oliver Malm
Johan Hildebrand
Oskar Berggren
Jocke Öman
Mathias Björklund
Robban Andersson
Jan Hasselkvist
David Gyllham
Emil Revahl
Oskar Bäckman
Ludvig Laine
Jimmy Eriksson
Jocke Lundgren
Emil Backman
Viktor Helleday
Coach: William Pulis Törnkvist
| Telge Atletico FC (borta) | 20 sep, 17:30 |
| Träning | 21 sep, 18:00 |
| Träning | 23 sep, 18:00 |
| Västerljungs IF (hemma) | 26 sep, 13:00 |
| Träning | 28 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera