Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stallarholmens SK PF16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stallarholmens SK PF16.
PF16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla
Lite samlad information till er alla
Örebrocupen cupen
Vi har beslutat att ej deltaga på den planerade Örebrocupen i juni (nu framflyttad till Jul/Aug)
Vi gör så pga rådande omständigheter med COVID-19.
Om läget förbättras efter sommaren ser vi om vi kan gå med i en cup senare i höst och anmäla oss med kort varsel.
Medlemsavgift 2020
Vi har några som ej betalt medlemsavgifterna för 2020. Detta är viktigt för våra spelare då man då blir försäkrad samt en peng till förening. Ni som vet med er att
Ni som ej betalt in, gör gärna det omgående.
Seriestart 2020
Seriestarten är planerad till 20 Maj.
Första matcherna spelas hemma 23 maj.
Kalendern på laget är uppdaterad med samtliga matcher.
Vi har i år som tidigare informerats vid föräldrarmöte, 2 lag. PF 08 och PF 09
Med detta får alla maximal speltid samt bättre
Nivå anpassning men kommer bli en mix av spelare mellan 08 och 09.
Viktigt är nu att man svarar på matchkallelse så snart den kommer ut så vi vet att vi kan genomföra matchen och undvika ställa in pga vi saknar spelare.
Det kommer bli en logistik övning för oss ledare där vi kommer behöva splittra oss mellan matcher, då främst för borta matcherna. Ev kan vi behöva hjälp av föräldrar beroende om vi har ev frånvaro pga något.
Matchkläder
Vi kommer inventera matchkläderna.
Vi vet att vi behöver strumpor i större storlekar. Men inventering av storlekar av tröja och byxa skall göras. Tanken är att överlämna våra matchkläder till P10 och vi beställer nya. Då en storlek större än vad vi har idag.
Så notera gärna eran storlek och ta med info till nästa träningstillfälle eller vi nästa match 23 maj.
SSK kläder
Man kan nu gå i och beställa kläder i Stallarholmens team site hos Macron
https://macronsverige.se/produkt-kategori/teamshoppar/stallarholmens-sk/
Vi förstår att alla mer eller mindre har träningskläder i alla de slag redan. Vi ser att det vore toppen med ett gemensamt plagg.
Då föredrar vi en överdel - Overalls Jacka 1/1 Zip Logo/båge - den med grön hel dragkedja.
Nu kör vi ⚽⚽👍👍
Inga kommande aktiviteter
Provplagg från Macron är beställt idag. För de som känner sig osäkra på storlekar. Återkommer så snart de dyker upp.
RapporteraRapportera
Toppen Cia. Det blir perfekt 👌
RapporteraRapportera